Средношколци от общините Гоце Делчев, Гърмен, Хаджидимово и Сатовча участваха в проекта „Младите решават!“, който се реализира по националната програма за изпълнение на младежки дейности за 2023 година. Рахим Арнаудов от сдружение „Неврокоп“ и ръководител на проекта поясни, че основната му цел е подрастващите да се запознаят с устройството и функциите на местните власт; да разберат какво зависи от нея. „Преди започването на проекта, ние нямахме понятие как функционира местната власт, но постепенно започнахме да придобиваме представа как се случват нещата, кой взима решенията в общината, как се приемат, кой ги изпълнява“, сподели за Радио Благоевград Севгин Гърбев от село Абланица. В рамките на проекта, учениците бяха подкрепени в реализиране на инициативи от и за младежи, насочени към повишаване на тяхната гражданска активност и участие в местните процеси. Младите хора имаха възможност да се срещнат с представители на местната власт от четирите общини, да направят своите предложения към тях за решаване на публични проблеми. „Ние от НПГ„Д. Талев“ предложихме едно кръстовище, където има изключително много трафик, да се реконструира в кръгово“, уточни Недрета Шукриева от Неврокопската професионална гимназия в град Гоце Делчев. „Ние сме винаги насреща да помогнем с труд или с какъвто и да е било ресурс“, изрази своята готовност за включване в обществено полезни каузи Севгин Гърбев. „Проектът ни помогна да се научим, че когото видим нещо, което не ни харесва, можем с воля и желание да намерим съмишленици, заедно да работим и да намерим решение на този проблеми“, допълни Недрета Шукриева.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..