Дискусионен клуб предлага град Сандански да върне старото си име Свети Врач.
„Идеята не е нова. Това е въпрос, който обществото не успя да разреши в първите години след 1989 година“, заяви в ефира на Радио Благоевград доцент Димитър Тюлеков, преподавател в ЮЗУ „Неофит Рилски“ и един от авторите на идеята.
Той припомни работата на комисията, създадена към президента Желю Желев и председателствана от проф. Николай Генчев.
„Тогава дебатите са стигнали до единодушното решение градът да възстанови автентичното си име. Но в онзи момент надделява политическото решение какво ще каже Скопие, че видите ли ние едва ли не обръщаме гръб на нашите национални герои“, заяви доц. Тюлеков.
„Днес този политически култ е несъвместим с дейността на светите братя Козма и Дамян, които са фактор в православието и тази традиция е запазена от хилядолетия“, подчертава той.
Името на града като Свети Врач е запазено от векове, наследено е от предците и затова трябва да се възстанови.
Той смята, че идеята трябва да се обсъжда интелигентно и с аргументи, без да се разпалват стари страсти.
Може да чуете целия разговор на Мария Благоева с доц. Димитър Тюлеков в прикачения линк:
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..