Дискусионен клуб предлага град Сандански да върне старото си име Свети Врач.
„Идеята не е нова. Това е въпрос, който обществото не успя да разреши в първите години след 1989 година“, заяви в ефира на Радио Благоевград доцент Димитър Тюлеков, преподавател в ЮЗУ „Неофит Рилски“ и един от авторите на идеята.
Той припомни работата на комисията, създадена към президента Желю Желев и председателствана от проф. Николай Генчев.
„Тогава дебатите са стигнали до единодушното решение градът да възстанови автентичното си име. Но в онзи момент надделява политическото решение какво ще каже Скопие, че видите ли ние едва ли не обръщаме гръб на нашите национални герои“, заяви доц. Тюлеков.
„Днес този политически култ е несъвместим с дейността на светите братя Козма и Дамян, които са фактор в православието и тази традиция е запазена от хилядолетия“, подчертава той.
Името на града като Свети Врач е запазено от векове, наследено е от предците и затова трябва да се възстанови.
Той смята, че идеята трябва да се обсъжда интелигентно и с аргументи, без да се разпалват стари страсти.
Може да чуете целия разговор на Мария Благоева с доц. Димитър Тюлеков в прикачения линк:
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..