Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Магдалена Баймакова:

Има риск от морбили в България, слушайте експертите!

Острото инфекциозно заболяване морбили /брустница, дребна шарка/ бе коментирано в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ на БНР-Радио Благоевград. На 6 декември Румъния обяви епидемия от морбили,  която обхвана близо 3 000 деца и взе първите си две жертви – 7-месечно бебе и възрастен. Специалистите отчитат увеличение на случаите спрямо миналата година в пъти в Австрия, Франция, Германия.

  „На 5 декември здравното министерство на Румъния обяви епидемична обстановка. От началото на годината там са регистрирани над 2000 случая. Здравното им министерство отчита през последните години спад в имунизационното покритие, което води до такива пробиви.

  Морбили е силно заразно, но ваксинопредотвратимо заболяване. При наличието на лица с изразена клинична картина и хора, които не са имунизирани – контагьозният индекс  е почти 100%. Т.е. възможността за много лесното разпространение на това заболяване съществува, от тук и големия риск за възникване на епидемии и бързото разпространение. Като въздушно-капкова инфекция рискът за трансмисия е много лесно осъществим. За щастие ваксина за това заболяване има, тя е включена в задължителния имунизационен календар, което означава, че децата задължително подлежат на ваксинация. Важно е да се поддържа добро ваксинационно ниво, за да се овладее ситуацията навреме. По данни на Националния център по заразни и паразитни болести засега няма регистрирани случаи в нашата страна“ – посочи д-р Баймакова. По думите ѝ влизащите в страната ни бежанци подлежат на контрол, регистрират се, имат лични лекари. Регионалните здравни инспекции  ги водят на отчет,  като неваксинираните и пропусналите срокове -  биват ваксинирани по съответните схеми. Д-р Баймакова припомни, че първата доза ваксина детето получава на 13-месечна възраст. Реваксинацията е на 12 години. „Тази ваксина е в комбинация с още 2 патогена – това е тривалентна ваксина – морбили, паротит и рубеола. Жива ваксина, която се понася добре, лицензирана е още 1963 година, в България се поставя след 1969-та в различни дозови режими. Ваксината е достатъчно ефективна и безопасна, след двудозовото и приемане има 97% ефективност. Това е единственият начин за превенция от това  коварно заболяване“. Специалистът посочи, че с напредване на годините защитата  с  ваксината теоретично  е възможно да намалее. Това се наблюдава при лица в напреднала възраст, при които имунният отговор е понижен. Но това не налага допълнително поставяне на бустерна доза. Проучванията показват, че двете дози са напълно ефективни.


  Рискови групи

„Деца 6-ти-9-ти месец, когато се изчерпват майчините антитела до поставянето на ваксината, бременни жени, лица над 20-годишна възраст, лица с имунни дефицити, с ХИВ инфекция, левкемия, или друг вид имунен дефицит, по който те не са профилактирани или са изложени на повишен риск“.

  Инкубационен период

„Инкубационният период е от 9 до 14 дни. Източникът е болният човек, който по време на кихане, кашляне отделя патогена в околната среда. Математически изчислено е, че един болен човек може да зарази между 12 и 18 лица, които са чувствителни към патогена и не са протектирани“.

  Клинична картина

„Клиничната картина преминава през 3 типични стадия от развитието на заболяването, които принципно са добре известни и трябва бързо да ги разпознаем. Започва с катарален симптом, който продължава 3-4 дни, висока температура, сълзящи очи, водниста, обилна хрема. Много характерни са промените в устната кухина – белезникави топчици, които са предвестници за появата на обрива. 1-2 дни по-късно се появява обривния синдром, който е много характерен – макул-папулозен обрив, започващ от главата, зад ушите, който се разпространява по цялото тяло в следващите 3 дни. Тогава още повече се засилват симптомите на температура, на сълзене, суха кашлица. Децата са силно изтощени и страдащи. Като отмине обривния период, настъпва продължителен период на възстановяване. Всяко съмнение за температура с конюнктивит и суха кашлица и с макул-папулозен обрив, при несигурен имунен статус трябва да бъде съмнителен за това заболяване“.


  Възможни усложнения

„Много чести са бактериалните инфекции – вторични бактериални инфекции, възпаление на ушите, отити, пневмонии, трахеобронити. Усложнения от страна на храносмилателната система с гастроентерити, диария, хепатит. Нервната система – остър енцефалит – 1:1000 може да се случи. Трябва да се знае, че смъртността при децата е висока. 1 до 3 на 1000 деца в резултат на респираторни или неврологични усложнения могат да завършат фатално“.

  Препоръки

  Да се спазват препоръките на личните лекари, децата да бъдат ваксинирани редовно, да се слушат експертите. „Не бих искала да изживея този ужас от 2009-2010 година, когато имахме епидемия от морбили в страната. Нашите болни бяха 72% от заболелите в цяла Европа. Нека това не ни се случа отново и там, където има пролуки, навреме да бъдат запълнени“ -  каза д-р Баймакова от Първа инфекциозна клиника във Военномедицинска академия – София.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

За 7 месеца в село Бураново: Здравен пункт, социална кухня, интерес от чужди инвеститори

Инвеститори от Обединеното кралство искат да купят училището, пансиона и киносалона в малкото кочериновско село Бураново, където населението е 150 души. Англичаните разбрали за селото от  гурбетчии от Бураново. Искат да покрият стадиона с изкуствена трева, с осветление и сонди. Училището ще стане хотел, а пансионът – ресторант. Направило им..

публикувано на 12.07.24 в 12:53

Николета Иванова: Един творец, който черпи вдъхновение от природата в Раненци

Тя е млад творец от Варна, избрала да отгледа децата си в кюстендилското село Раненци, вместо в морската столица на България. Обича да шие дрехи от естествени материи, които оцветява с природни багрила. Превърнала е старата плевня в свое творческо ателие, където посреща гости и съмишленици. Николета Иванова създава фейсбук страница „Живите места в..

публикувано на 12.07.24 в 12:32

Ахмед Вранчев: ДПС ще се върне към нормалността, принципите и ценностите си

До късно снощи продължиха заседанията на общинските съвети на ДПС в знакови общини на Благоевградска област. Колективните органи по места са приели декларации в подкрепа на призива на почетния председател на партията Ахмед Доган.  Вчера преди обед народният представител Ахмед Вранчев депозира заявление в парламента, че напуска групата на..

публикувано на 12.07.24 в 11:13

Какви ще бъдат приоритетите на новата група в ЕП - "Европа на суверенните нации"

Евродепутатът от "Възраждане" Петър Волгин, който до скоро бе водещ на предаването "Политически Некоректно" по БНР, става говорител на нова парламентарна група - "Европа на суверенните нации".  Това стана ясно през седмицата от публикация на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов във Фейсбук.  Костадинов пише още, че 25 евродепутати от 8 държави..

публикувано на 12.07.24 в 11:09

“В сърцето на Граово” се събират животновъди и производители от цялата страна

В края на седмицата ще се проведе Шестото издание на Църногорския събор “В сърцето на Граово”. На поляните край манастира над брезнишкото село Гигинци ще бъде представена над 20-часова фолклорна програма. Предвидени са много изненади за гостите, срещи, ателиета, фермерски пазари, на които ще бъде показано всичко най-добро от труда на животновъдите..

публикувано на 11.07.24 в 10:31

Банско се справя с бездомните кучета с насърчаване на осиновяването

Перманентната кампания на Община Банско за осиновяване на бездомни кучета донесе радост в още едно семейство. Синът на сем. Дурчови вече си има четириног приятел, за когото обещава да се грижи сам и да го води навсякъде със себе си. Кампанията Осинови ме: БезДОМен или ДОМашен - ти решаваш! стартира в края на миналата година. „Три..

публикувано на 10.07.24 в 14:41

Цветанка Гаврилова: Мечтая България да бъде домакин на световен танцов конкурс

Мечтая България да бъде домакин на световен танцов конкурс. Имаме всички дадености за това – отношение към танцовото изкуство и много талантливи деца и млади хора. Страната ни показа изключително присъствие на Световната танцова купа в Прага, състезание, което си е извоювало славата на лятна танцова олимпиада. Това заяви д-р Цветанка Гаврилова,..

публикувано на 10.07.24 в 12:44