На 1-и януари до късно вечерта чанове и звънци ще огласят Благоевград. Кукерите от кварталите на областния център обикалят къщите и с мощните си гласове гонят злото от домовете на стопаните. Това правят и сурвакарите от кв. „Старо Струмско“. Маргарита Ролачка е на 22 години, студент, учи специалност „Музикална педагогика“ в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Не помни първите кукерски игри, в които е участвала, защото е била бебе. Сега не минава година, в която да не сложи козите кожи и чановете.
„Била съм на 9 месеца, когато за първи път са ме облекли в кукерски костюм и така вече 21 години. Аз съм от групата от кв. „Старо Струмско“. Тази група съществува много отдавна. Баща ми е бил малък, бебе, когато дядо го е направил кукер за първи път. Също така и дядо от малък се прави. С годините аз и брат ми продължаваме традицията. Нашата група представя ритуала „Булка и младоженец“. Нашата цел е да изгоним злите сили и да пазим булката и младоженеца. Моят костюм е направен от калоферска дългокосместа коза. Баща ми всяка година купува по една, две кожи и така с течение на времето прави костюм. Имаме шест, седем костюма. За мен най-важното е човек да има амбиция, мерак да се направи и да излезе, без значение каква е дължината на косъма. Костюмите са тежки, един костюм може да тежи 20, 25, 30 килограма. Ние закачаме и чанове.
Баща ми казва, че ако излезем без чанове, ще бъдем глухи кукери. В момента като си говорим настръхвам, усещането е уникално, защото аз просто съм закърмена с това нещо. Уникално е, неописуемо е, не мога да го предам с думи. Всеки трябва да го го изживее по някакъв начин, за да разбере какво е чувството“ – разказва Маргарита Георгиева.
„Новата 2024 искам да даде на хората спокойствие благодат, да бъдат благословени. Искам да бъдат малко по-добри, здраве, щастие и късмет на всички“ – това пожела Маргарита Георгиева на всички жители на община Благоевград.
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..