Нова година – нов късмет!
Това е едно от пожеланията, с които посрещаме всяка нова година, но как да провокираме този късмет? Как да се отърсим от негативните спомени, които може би все още пазим от старата година? Как да се заредим с позитивизъм и надежда за по-доброто, което ни предстои?
Потърсихме съветите на психотерапевта Любомира Димитрова, според която “Новата година е просто един ден от календара, който можем да използваме като старт за нашата промяна" .
По принцип, ние хората, сме така устроени, че да си даваме отсрочка за нещата, които искаме да променим. Често си казваме, че ще започнем от утре, от другата седмица или от другия месец. А всъщност, истинската промяна се случва за един миг в сърцето, без да е съобразено с ден, месец или година.
„Провокирането на късмета или, както аз обичам да казвам „създаването на късмета“, е възможно в случай, че човек спази обещанията, които си е дал в новогодишната нощ. Много е важно постоянството. Разковничето е да поддържаме мотивацията по пътя си към целта и да се наслаждаваме на този път през цялата година. Всичките 365 странички, които ще напишем от „Нашата книга 2024“, трябва да бъдат емоционално изживени. Няма лоши емоции, просто има здравословен начин на изразяване. От миналото трябва да вземем само уроците. За да живеем пълноценно се нуждаем от нашите планове и предизвикването на късмета с позитивни ни мисли емоции“, коментира за Радио Благоевград Любомира Димитрова.
Според психотерапевта, това което трябва да се случи, се случва. Няма нужда да го категоризираме като добро и лошо. То е такова, каквото е. Просто нашето отношение ни прави добри или лоши дадената ситуация.
„365 бурканчета пълни с мечтания и вълшебства“ – това ни посъветва да направим, преди 1 година по това време, психотерапевтът Любомира Димитрова, за да провокираме доброто през отминалата 2023 година. Припомняме този неин съвет, за да разберем, каква бе за нея старата година.
„Това бе една изключително добра година за мен, защото успях да изпълня повече от половината ми мечтания, запечатани в тези „бурканчета“. Но, от тази година реших да добавя още нещо ново към своя път на мечтания. Отделих едно доста по-голямо бурканче, в което всеки ден ще поставям своите записки от срещите ми с хората, независимо какви са и къде сме се срещнали. Всяка среща е един урок, една ситуация, едно преживяване, което ще отворя и ще прочета в края на годината. Чувството не може да бъде описано, а изживяно. Така, в края на годината, всеки от нас ще изпита една житейска мъдрост за всичко, което му се е случило през годината. Това е и една терапия, която всеки може да опита“, посъветва ни Любомира Димитрова.
Според нея, най-добрият новогодишен късмет е здравето, защото само с него може да се сбъдне всичко, за което човек мечтае. Всеки има различни критерии за щастието. Затова тя ни пожела - „здраве и всеки да бъде щастлив с това, което има“.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Любомира Димитрова:
Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..