Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Дигитална раница“ в СУ „Св. Паисий Хилендарски“ село Абланица

Наджибе Ибраим е учител по информационни технологии и предприемачество в СУ „Св. Паисий Хилендарски“ в село Абланица, община Хаджидимово. Тя е публикувала две тетрадки в „Дигитална раница“, които всеки учител може да използва. Единият урок е за осми клас по информационни технологии на тема „Принципи на действие на съвременните мобилни устройства“. Вторият урок е за пети клас по технологии и предприемачество. Основно в тези тетрадки е включила използване на дигитални ресурси, т.е. с тези тетрадки разработва учебното съдържание дигитално, интерактивно и интересно за учениците.

„Аз съм класен ръководител на седми клас и родителите на моите ученици също имат достъп до „Дигиталната раница“. С техните създадени профили могат да проследяват домашните, могат да учат заедно със своите деца. В началото на учебната година имахме родителска среща. Раздадохме кодовете на родителите, за да могат да използват „Дигитална раница“. Много им е интересно“, споделя Наджибе Ибраим. Помощ от нея търсят колегите й от начален курс и от прогимназиален курс на обучение. СУ „Св. Паисий Хилендарски“ е иновативно и от няколко години учителите използват платформата mozaBook, така че имат както нагласа, така и знания и опит.

„Специално моите уроци не са  интердисциплинарни, но в училището ни всяка година провеждаме такива уроци и имаме такива тетрадки, които са за ползване само от нашето училище. Много често правим интердисциплинарни уроци по природни науки. Обединяваме биология и химия, математика, информационни технологии, физика и астрономия и мога да кажа, че тези тетрадки, създадени в mozaBook, са идеално средство за постигане на очакваните резултати в разработката на един такъв урок“, допълва Наджибе Ибраим. Според нея ползите от уроците в „Дигиталната раница“ са много. „Живеем в ерата на технологиите и децата, които обучаваме, са дигитално поколение. Те обичат информацията да им се поднася интерактивно, а не чрез използване на традиционните методи на преподаване, макар че аз не ги отричам. Апелирам всеки учител да започне да използва платформата „Дигитална раница“, ако все още не е, защото освен ползите, които изброих, тя може да им донесе допълнителен доход“, коментира Наджибе Ибраим.

Сега Наджибе Ибраим, заедно със свои колеги, разработват интердисциплинарен урок по информационни технологии и български език и литература на тема „Гераците“ от Елин Пелин, който също ще бъде предложен за качване в платформата „Дигитална раница“. Ако бъде одобрен, ще може да се използва от всички учители в страната. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Петричкото село Ключ очаква много гости на събора

От незапомнени времена в петричкото село Ключ ежегодно се провежда традиционният събор, посветен на празника Илинден. Това е едно от най-големите и многолюдни събития в населеното място, което се почита както от местните хора, така и от много гости. „Отдавна, дедите и прадедите ни са решили на 2 август да бъде събора, когато по стар стил..

публикувано на 30.07.24 в 10:17

НУ „Яне Сандански“ в Разлог продължава с иновациите

От новата учебна година началното училище „Яне Сандански“ в Разлог ще продължи да въвежда иновации в образователния процес. Училището е иновативно още от откриването на първата процедура и вече седем години работи в посока позитивно образование и развитие на характера.  „Тази година отново кандидатствахме  и сме одобрени от МОН с иновацията..

публикувано на 30.07.24 в 10:11

„Природа в наследство“ в РИМ - Благоевград

„Природа в наследство“ е проект на Регионалния исторически музей в Благоевград, който показва различните животински видове  и растения от отдел „Природа“ в пресъздадената обновена естествена среда. Това е първият ремонт и обновяване на експозицията, която е открита преди 40 години. „Биологичното разнообразие в Югозападна България наистина е..

публикувано на 29.07.24 в 15:59

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби

„Образованието като грижа и ценност“ – под това мото премина XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя бе открита в столицата и продължи в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Участниците в конференцията се включиха в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в различни тематични модули с участието на..

публикувано на 29.07.24 в 14:15

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30

Иван Христанов: Липсва превенция при борбата с горските пожари

Темата за горските пожари и реакцията на държавата и институциите, бе сред водещите акценти в предаването “Събуди деня”.  Иван Христанов, бивш зам.-министър на земеделието и лидер на ПП “Единение” коментира тежката кризисна ситуация с пожарите в страната.  „Почвите бяха сухи още в началото на годината. Водозапасеността беше ниска. Нямаше снежна..

публикувано на 24.07.24 в 11:24

Кабинет с третия мандат или поредни избори?

Възможен ли изход от политическата криза в последния момент? Защо не успяха да получат парламентарна подкрепа първите и вторите мандатоносители? Коя политическа сила ще получи третия мандат и какви са опциите за реализацията му? Какви са големите предизвикателства пред политическите партии в навечерието на все по-вероятните поредни предсрочни избори?..

публикувано на 24.07.24 в 11:12