Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Симитлия – Древната земя на кукерите“ 2024

5
Снимка: Радио Благоевград

Над 50 групи от цяла България участват в тазгодишното издание на фестивала „Симитлия – Древната земя на кукерите“. В първия фестивален ден на стадиона в града дефилираха групи от Петрич, Банско, от общините Елин Пелин, Корлово, Костенец, Кюстендил, Павел баня, Казънлък. Във втория фестивален ден дефилират сурвакарски и кукерски групи от Петрич, Елин Пелин, с. Варвара, Пазарджишко, от Симитли и селата от общината. Всички с една цел – да покажат местните традиции и обичаи, а с мощния звън на чановете да изгонят злото и да пожелаят здраве и благоденствие през новата година. 

Първи днес дефилираха сурвакарите от група „Кракра“ Перник, създадена преди пет години, сподели водачът – Войводата Георги Георгиев. В групата участват много деца. „В Перник, в града , няма сурвакарска група и затова с приятели решихме да създадем такава. Много се радвам, че запалваме децата, предаваме традицията от поколение на поколение“, каза той за Радио Благоевград


„Симитлийският фестивал толкова се е популяризирал, че имаме над 50 групи, участници тази година. Беше напрегнато, но много интересно, защото групите бяха разнообразни, от цяла България и внесоха една голяма пъстрота на фестивала“, коментира членът на журито хореографът и артмениджър Кирил Бельов. Като основен критерий за оценка на групите той посочи традиционността – дали е спазена традицията, дали е представен правилно обичаят, какви обредни функционалности съществуват вътре в него. Следващите оценки са за костюмите, за артистичност, за масовост и т.н.

 „Търсим оптималност, за да могат всички да бъдат оценени, защото това е театър на живо и всички изпълнители искат да бъдат оценени правилно и да получат награди“, допълни Кирил Бельов. Според него  традицията се запазва, въпреки че традицията е един отворен процес. „Традицията в определена степен чрез иновативност се видоизменя. Основната традиционност е спазена и нещо повече – тази обредна традиция, този обичай „Сурва“ е съществувал от векове и продължава да битува, особено в община Симитли, където, смело мога да кажа, че това е не само един от най-силните, а може би най-силно представения традиционен обичай. Затова съм сигурен и убеден, че той ще пребъде“ – коментира хореографът Кирил Бельов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50