Установено е, че смъртността през зимата е най-висока, припомни в интервю за Радио Благоевград Зорница Спасова, главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към Министерство на здравеопазването, доктор по климатология. Тя коментира, че наред с познатите опасности за здравето и живота на хората, свързани със снега, поледиците и ниските температури, не може да се каже категорично дали с климатичните промени и по-топлите зими броят на зимните травми намалява. „Ако говорим за подхлъзванията, паданията, ако намалеят снежната покривка и заледяванията заради по-топлото време, може да се увеличи честотата на образуване на така наречения „черен лед“, на слана, даде конкретни примери Зорница Спасова и подчерта, че дали точно тези травми намаляват при глобалното затопляне е ново поле за изследване.
В същото време при все по-активното използване на изкуствен сняг, травмите при скиорите се увеличават, защото той съдържа по-голямо количество лед – до 30%, докато в естествения е около 10%, което го прави по-пухкав и безопасен. При скиорите, нараняванията вероятно ще зачестят заради по-честите случаи на недостиг на сняг, изтъняване на снежната покривка и увеличаване на неравностите на терена. Климатичните промени могат да се свържат с по-голям риск от наранявания и смърт при падане на лавини; с нарастване на удавянията в райони, където има традиции за риболов в замръзнали водоеми и каране на кънки.
Не са еднозначни тенденциите при пътно-транспортните травми през зимата. Броят на катастрофите не е непременно по-висок при снеговалеж в сравнение със сухото време. От една страна, снегът прави шофирането по-опасно, но от друга - се кара по-бавно и внимателно, а и много хора избягват или отлагат пътуванията в такава ситуация.
„Стойте повече на топло, пазете се от мръсния въздух, носете обувки с добър грайфер, не си слагайте ръцете в джобовете, за да може ако се подхлъзнете да се опрете на тях, носете шал, ръкавици, шапка, за да се предпазите от измръзвате, ограничете разходките по тъмно“, припомни Зорница Спасова основните правила за безопасност и добро здраве през зимния сезон.
Интервюто със Зорница Спасова можете да чуете в звуковия файл.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..