Пластмасовите продукти са отговорни за 4,5% от глобалните емисии на парникови газове, а прогнозите сочат, че темповете на употреба на пластмаса в глобален мащаб ще се удвояват, дори утрояват в следващите десетилетия. „Най-голямото предимство на пластмасата е, че тя е много устойчива, но това е и най-големият неин минус, защото трудно се разгражда и всички са наясно с бързите темпове на замърсяванията с пластмаса“, коментира за Радио Благоевград д-р Надежда Ангелова от Факултета по химия и фармация към Софийския университет, главен асистент в катедра “Неорганична химия”. Тя припомни, че терминът “пластмаса” е сборен и обединява различни полимерни продукти. Най-разпространените видове са разделени в 7 категории и на всеки пластмасов продукт би трябвало да има означение с код от едно – до седем. „Има практически неразградими пластмаси, като полимерните изделия с код 7, които са и нерециклируеми, но и други, които успешно се рециклират“, каза още д-р Надежда Ангелова и посочи, че и в България успешно работят заводи за рециклиране. „Най-големият дял в пластмасовия отпадък са изделията за еднократна употреба. Именно там се предполага, че е разковничето за намаляване използването на пластмаса и избягването на притеснителните тенденции“, напомни експертът, като подчерта, че част от сега използваните пластмасови изделия могат да бъдат успешно избегнати, защото имат съвсем удобен заместител от метал, стъкло или текстил. „Нужна е сериозна промяна в културата ни, за да се намали нарастващото замърсяване с пластмаса“, убедена е д-р Надежда Ангелова, защото въпросът за това кое ще надделее – консуматорсвото или желанието да опазим нашата Планета е въпросът за оцеляването на човечеството.
Цялото интервю с д-р Надежда Ангелова чуйте в звуковия файл.
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..