Идеята на здравното министерство да отпаднат медицинските бележки за извиняване на отсъствия в училище, а вместо тях родителите да представят амбулаторния лист от прегледа, се сблъска с притеснения от страна на лични лекари. Според д-р Костадин Сотиров, който има практика в Пловдив, в медицинския документ има твърде много информация, която ще става достъпна за учебните заведения. Лекарят твърди, че масово колегите му издават бележки срещу такса от 2 до 5 лева. Той смята, че този труд трябва да се заплаща, но това да не става за сметка на държавния бюджет.
В амбулаторния лист е описан целия преглед на детето, заедно с всички придружаващи заболявания. Тази информация се квалифицира като чувствителни лични данни. Да постъпва в училището е некоректно, смята личният лекар.
В електронната медицинска бележка дори диагнозата я няма, прави сравнение д-р Сотиров.
Той попита по каква логика нещо, което работи четири месеца, сега ще бъде премахнато изцяло и защо са платени пари за нещо, което няма да се ползва, като определи това "необоснован разход на средства" и разточителство.
Д-р Сотиров нарече още "глупости" твърденията, че на места медицинската бележка струва на родителите до 60 лева. Срамно е, че поставяме въпроса трябва ли да задължим лекарите да работят безплатно, коментира той в предаването "Хоризонт до обед".
"Това не е медицинска дейност. Здравната каса заплаща медицински дейности."
Като направи аналогия с таксата за издаване на шофьорска книжка, общопрактикуващият лекар заяви, че "държавата не е нещо на небето, това сме всички ние, тези пари не са на министър-председателя, тези пари са на нас, гражданите и няма да ги плати държавата тези пари".
Неизбежна е смяната на поколения лекари – искаме да обезпечим болницата с млади кадри. Началото на април ще бъде открито ремонтираното отделение по трансфузионна хематология - Кръвен център. МБАЛ-Благоевград бележи ръст във финансово отношение в сравнение със средствата от 2023 година. С над 2500 са се увеличи пациентите през 2024-та,..
МБАЛ-Благоевград стартира дарителска инициатива за събиране на средства за бронхоскоп, необходим за пациенти в отделението по реанимация и интензивно лечение. Необходимата сума е 16 800 лева. „Това е последен модел ендоскопска апаратура, която дава възможност в реално време да се огледат дихателните пътища. Да се диагностицира..
Лекари от Индия ще специализират в МБАЛ „Рахила Ангелова” в Перник. Под ръководството на наставници те ще практикуват в детско отделение, отделението по неврология и Първо вътрешно отделение. Практиката да се назначават чужденци не е новост за болницата в Перник, каза директорът Емил Ненков. При встъпването си в длъжност той е заварил лекари от Турция,..
Грипната епидемия в Перник няма да се удължава. От 10 февруари учениците, които се обучава дистанционно, се връщат в училище, а въведените противоепидемични мерки се прекратяват, съобщи директорът на РЗИ д-р Александър Златанов. От обявяването на грипната епидемия на 30 януари досега се наблюдава плавен спад на заболеваемостта от грип и остри..
Нов иновативен метод в световен мащаб, свързан с персонализирани импланти при ендопротезиране на тазобедрена и колянна стави коментира проф. д-р Васил Яблански – началник на Клиниката по ортопедия и травматология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“ в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград. Същност „ При..
Благоевградска област е в грипна епидемия до 30 януари, петък. За последната седмица се наблюдава лек спад в заболеваемостта. „ От вчера – 27 януари стойностите на заболелите от грип са два пъти по-малко, в сравнение с миналия понеделник – 20 януари. Няма да има грипна ваканция за учениците, тъй като процентът отсъстващи не може да достигне 30...
Държавата да изисква от фирмите-вносители на лекарства гарантиран минимум от продукти за онкоболните, за да не се стига до принуда тези хора да използват най-евтините болкоуспокояващи медикаменти. Това предлага Николай Диковски от фондация "Живот с рак", който преди дни сигнализира за трайна липса на опиоидни таблетки и обезболяващи пластири. По..