Повече от 30 години чакаме решение на проблема с осигуряване на здравна помощ на хората в отдалечените населени места. В цялата страна, включително и в Благоевградска област, има много места, в които сградите на някогашните здравни центрове все още съществуват, но те отдавна не предлагат дейност. Именно заради това ПП „Има такъв народ“ разработи законопроект за допълнение на Закона за здравеопазването, който ще осигури създаване на мобилни лекарски екипи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград благоевградският депутат от ИТН Станислав Богдански.
Проектът предвижда купуване на 25 високопроходими специализирани автомобила с медицинска апаратура, екипирани със здравни работници. Те ще осигуряват профилактика на хората в населените места, в които няма лекарска практика.
„Идеята е тези екипи да посещават хората един път месечно и да извършват прегледи, кръвни изследвания, тестове и електрокардиографии“, допълни Богдански.
Средствата за купуването на линейките ще дойдат от акцизния данък на цигарите и алкохола.
Законопроектът за мобилната лекарска помощ мина на първо четене в Народното събрание.
Богдански коментира и слабите места в процедурата за енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради.
„Внесъл съм въпрос до регионалния министър да бъдат публикувани данните от техническите обследвания и енергийните сертификати на всички сгради, за да може тези, които имат съмнение, да сравнят документите на своята сграда със съседната. Защото има редица случаи, при които два еднакви съседни блока получават различен брой точки, въпреки че имат еднакви проекти“, коментира народният представител.
Той е убеден, че ако се публикува цялата информация, хората ще видят къде са нередностите и мотивирано и обосновано ще могат да пуснат жалби.
Станислав Богдански коментира и бюджета на Благоевград за 2024 година. Той изрази съмнение, че държавата ще успее да осъществи в цялост капиталовите дейности за всички общини.
„Смятам, че не е направена добра сметка дали ще има достатъчно пари за всички входирани и одобрени проекти, а това ще доведе до напрежение сред отделните общини“, заяви Богдански.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..