Повече от 30 години чакаме решение на проблема с осигуряване на здравна помощ на хората в отдалечените населени места. В цялата страна, включително и в Благоевградска област, има много места, в които сградите на някогашните здравни центрове все още съществуват, но те отдавна не предлагат дейност. Именно заради това ПП „Има такъв народ“ разработи законопроект за допълнение на Закона за здравеопазването, който ще осигури създаване на мобилни лекарски екипи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград благоевградският депутат от ИТН Станислав Богдански.
Проектът предвижда купуване на 25 високопроходими специализирани автомобила с медицинска апаратура, екипирани със здравни работници. Те ще осигуряват профилактика на хората в населените места, в които няма лекарска практика.
„Идеята е тези екипи да посещават хората един път месечно и да извършват прегледи, кръвни изследвания, тестове и електрокардиографии“, допълни Богдански.
Средствата за купуването на линейките ще дойдат от акцизния данък на цигарите и алкохола.
Законопроектът за мобилната лекарска помощ мина на първо четене в Народното събрание.
Богдански коментира и слабите места в процедурата за енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради.
„Внесъл съм въпрос до регионалния министър да бъдат публикувани данните от техническите обследвания и енергийните сертификати на всички сгради, за да може тези, които имат съмнение, да сравнят документите на своята сграда със съседната. Защото има редица случаи, при които два еднакви съседни блока получават различен брой точки, въпреки че имат еднакви проекти“, коментира народният представител.
Той е убеден, че ако се публикува цялата информация, хората ще видят къде са нередностите и мотивирано и обосновано ще могат да пуснат жалби.
Станислав Богдански коментира и бюджета на Благоевград за 2024 година. Той изрази съмнение, че държавата ще успее да осъществи в цялост капиталовите дейности за всички общини.
„Смятам, че не е направена добра сметка дали ще има достатъчно пари за всички входирани и одобрени проекти, а това ще доведе до напрежение сред отделните общини“, заяви Богдански.
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..