Първия месец от новата година изпратихме с балансирано пазарно равновесие. Така посрещаме и февруари. „Потребителската кошница“ ни струва толкова, колкото и през същия период на миналата година.
„Ако вземем по един хранителен продукт от цялата гама продукти, които влизат в „потребителската кошница“, дори имаме по-ниски стойности на някой храни от миналата година. Очаквам през февруари и март, когато имахме устойчиви трендове на повишение миналата година, сега да се „отвори ножицата“. Това не значи да очакваме поевтиняване, а означава продължаваща стабилност. Тоест, ще имаме слаба динамика на цените на храните – ту нагоре, ту надолу. В рамките на един месец имаме изменение на Индекса от 0,02 до 0,04 пункта, което е незначително и като цяло, нямаме промяна в тенденцията“, коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища/ДКСБТ/.
При основните хранителни продукти ценовата линия е почти равна, при плодовете и зеленчуците има характерни вариации за сезона, което е следствие от лошите климатични условия през стопанската 2023 година. Намаление от 10 % се наблюдава при цените на млечните продукти. Това компенсира с около 10 % поскъпването на свинското и пилешкото месо. Към днешна дата „потребителската кошница“ струва около 107 лева.
По отношение на продължаващите земеделски протести в редица европейски държави, а такива се готвят и у нас, Владимир Иванов прогнозира, че ако напрежението продължи да ескалира, няма как това да не се отрази и на пазара.
„Точно при такъв тип напрежение се разбира, колко важен е аграрният сектор. Може би и на европейско и национално ниво трябва да се вземат решения по отношение съществуването и начина на работа в земеделския сектор, тъй като от него зависи изхранването на населението. А, от това по-важно няма“, допълни председателят на ДКСБТ.
Владимир Иванов коментира и полезността на инициативата „Достъпно за вас“, благодарение на която, част от търговските обекти, които не участват в нея, се съобразяват с конкурентната среда и свалят цените на храните. В момента в мярката участват над 450 търговски обекти, като има и други, които са заявили желание за участие.
„Ефектът, който цели мярката, се случи. Първо - достъпна храна за социално слабите от обществото и второ – добра конкурентна среда на база добра воля, по-ниска надценка, повече старание, по-малко оборот. Така се подобри една търговска практика, така че инициативата „Достъпно за вас“ и от тази гледна точка си свърши работата, независимо от това, дали търговецът участва в нея или не. Мярката не е панацея, тя не може да реши всичките търговски проблеми, но е стъпка в правилната посока и трябва да бъде последвана от подобни инициативи“, категоричен е експертът.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..