Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Антон Темелков:

27 двойки от Благоевградско са били подпомогнати за инвитро през 2023

През изминалата 2023 година 27 двойки от Пиринско са получили финансова подкрепа в размер на по 4 000 лв за инвитро процедури. Средствата са предвидени в бюджета на Община Благоевград по общинската програма за местно финансиране на двойки с репродуктивни проблеми.

"От 2012 година насам имаше една постоянна величина от порядъка на 200 000 лв, които се отпускаха годишно, сега са по-малко - от порядъка на 110 000 - 120 000 лв, но това е от такъв период от 2-3 години, през който знаете, е тежко финансовото състояние на Община Благоевград и въпреки всичко програмата продължава да работи, не е спряла", коментира в ефира на Радио Благоевград д-р Антон Темелков Директор "Здравеопазване" към Община Благоевград.

В зависимост от бюджета, който се приема в началото на всяка календарна година, всяка община сама определя размера на финансовото подпомагане за двойки с репродуктивни проблеми, като има и общини в страната, които изобщо нямат такова перо за подкрепа. На национално ниво съществува Фонд „Асистирана репродукция",  който финансира до три опита ин витро при двойки със стерилитет. Максималната сума, която се отпуска от него е 6 000 лв. на процедура, като заявителите, които не са били одобрени по ЦАР, имат право да кандидатстват по общинската програма.

"Ние все още не правим едно ограничение, както е в правилнника на национално ниво, че всички жени, които са навършили 43 години, вече нямат право да бъдат подпомагани, докато при нас даваме шанс на всеки, който подаде заявление и предостави необходимите медицински документи, да получи съответната помощ", обясни д-р Темелков. 

За да се кандидатстват за местно финансиране, заявителите трябва да представят декларация, че не са одобрени за финансиране от Националния фонд, както и, че нямат задължения към общината. Всички изискуеми документи са качени на сайта на Община Благоевград, като политиката, която се следва е да няма одобрен заявител, който да е останал без финансова подкрепа. 

"Всеки заявител има право да кандидатства веднъж годишно, като в зависимост от броя на заявителите и определената в бюджета сума, се определя размера на помощта. В последно време ние се стараем да осигурим по 4 000 лв на всеки един от заявителите, т.е. да не остава заявител, който няма да получи никаква помощ", разясни д-р Темелков, който предвижда, след гласуването на тазгодишния бюджет на Община Благоевград, средствата за подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми да бъдат в размер на 120 000 лв. 
Данните сочат, че от 2012 година насам броят на заявителите не расте, а в последните година има едно постоянство в цифрата от порядъка на 25-30 човека, които кандидатстват годишно. 
"Началото на 2012 година, когато са моите наблюдения, тогава кандидатстваха по 60-70 човека, сега вече кандидатстват 1/3 по-малко. Може би просто самият стандарт на живот е по-добър, може би хората живеят по-добре и нещата се случват по естествен път, не са толкова хората, които се оплакват от репродуктивни проблеми. Това са моите наблюдения за областта", каза в ефира на Радио Благоевград д-р Антон Темелков. 

Повече по темата чуйте в разговора на Ваня Бахчиванова с д-р Антон Темелков, Директор "Здравеопазване" към Община Благоевград.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бусинска сръчкотилница - младо семейство възражда грънчарството в Трънско

Китното трънско село Бусинци посреща все повече туристи заради прекрасната възможност да се запознаят с една забравена традиция, която отново оживява пред очите им. Любознателните гости се отбиват в „Бусинската сръчкотилница“ на Стефка Бонева. Тя и нейният съпруг се завръщат към корените си и живота на село, като  възраждат с много енергия и..

публикувано на 09.05.24 в 13:48

Обучение, насочено към практиката

 По програма „Еразъм +“  ученици и учители от Второ ОУ „Димитър Благоев“ – Благоевград посетиха училище в гр. Фолиньо, Италия. „Нашата цел е образователна реформа, която да отговаря на предизвикателствата на глобализиращия се свят. Видяхме, че в Италия обучението е насочено към практиката. Нещо, което липсва в нашата образователна система. В..

публикувано на 09.05.24 в 10:29

Рукие Геройска: Учениците ми са можещи и знаещи

Ученици от Професионалната гимназия “Никола Й. Вапцаров“ – град Белица се включиха в конкурса „Най-добър инвестиционен проект “. Под ръководството на своята преподавателка по икономика Рукие Геройска те разработиха различни предприемачески идеи и бизнес планове, които представиха пред преподаватели и студенти от Стопанския факултет на Югозападния..

публикувано на 08.05.24 в 09:28

Доц.Чайров от ЮЗУ с три патента в областта на лекарствата

Доц. д-р Радослав Чайров е зам.-декан на Природо-математическия факултет и ръководител на Катедра „Химия“  в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Роден в Перник, но от 25 години е в Благоевград. Той работи в областта на модификацията на лекарствените средства. За него това е истинско предизвикателство. Има три патента в тази област.  Става доцент с много упорита..

публикувано на 07.05.24 в 15:39

На Великден в село Долене откриват къща с люлка

Село Долене е разположено в южните склонове на Огражден планина. То има древна и богата история, но в момента постоянните му жители са само седем.  От  2018 година, учредителите на сдружението „Долене за поколенията“  започват възстановяването на къщите в селото с амбицията да превърнат родното място на дедите си в културно-образователна..

публикувано на 05.05.24 в 11:30

Красимир Герчев: Здраве, късмет и благополучие във всеки дом

„Да помага Великден, честит Гергьовде н !“ – под този надслов са обединени празничните прояви  в община Разлог. „ Ние се стремим да предадем това, което очаква публиката,  но има неща, на които държим, желаем и подкрепяме  и това е да бъдат автентични. Защото в цялото това разнообразие  в Европейския съюз и в света  в тази отвореност, не..

публикувано на 05.05.24 в 11:24

Проф. Магдалена Панайотова: Великден е празник на надеждата

Проф. Магдалена Панайотова е преподавател в Софийския университет,  главен  редактор на списанието 'Езиков свят“ на Югозападния университет в Благоевград,  секретар на ПЕН клуба на писателите в България. „ Преди всичко Великден е празник на надеждата. Но за мен лично е и празник на равносметката “, каза за Радио Благоевград проф. Панайотова. Тя..

публикувано на 05.05.24 в 11:22