Представители на браншови земеделски организации ще протестират в четвъртък, 8 февруари, на два пункта край Благоевград. Началото е в 10 ч. Едната протестна точка е на „Антените“ в посока София, а другата при „Полигона“, на изхода от Благоевград в посока Кулата. Това съобщи за Радио Благоевград Юлия Коюнджийска, председател на Сдружение „Земеделски стопани“ и заместник-председател на „Обединени български животновъди“, които са част от Инициативния комитет на повече от 20 организации, които в началото на седмицата изпратиха протестна декларация до премиера и вицепремиера.
Юлия Коюнджийска участва в протеста на земеделците в сряда преди обяд край Сапарева баня, където бе спряно движението за около един час. Към момента, намерението на протестиращите, обединени в Българска агрохранителна камара, е да продължат протестните действия до петък, когато се очаква да стане ясно, дали ще има договорености с властта по новия Меморандум или не.
Засега, представителите на Българска агрохранителна камара, не са поканени за участие в срещата с премиера тази вечер. В нея ще участват само браншовите организации, обединени в Българска аграрна камара, които водят преговорите с властта. Те обвиниха колегите си от Българската агрохранителна камара, че имат коренно различни искания, особено по отношение на законодателните промени, които са основната причина за разединението в земеделския сектор. Според Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите, най-сериозното им разминаване е по отношение създаването на Закон за браншовите организации.
„Всички тези законодателни инициативи са преговаряни до момента многократно. Още на протеста при град Кресна през 2014 г., едно от исканията ни беше, тъкмо създаване на Закон за браншовите организации. Представете си колко години са минали, точно 10, а този закон още не е факт. А ние сме давали достатъчно предложения, относно създаването на точно такъв закон“, уточни Юлия Коюнджийска.
Що се отнася до срещата довечера, представителите на Българска агрохранителна камара все още не са поканени на нея.
„Искаме оставката на министър Вътев затова, че не успя да се справи със земеделската политика до момента. Но, това искане няма политически оттенък. Стратегическият план и „зелената сделка“ до момента, въобще не бяха поставени на ревизия и това е още едно от исканията ни“, допълни председателят на „Земеделски стопани“.
Според Юлия Коюнджийска, по отношение на “украинската помощ” – това е една малка част от исканията до момента.
“Ако утре войната приключи, ние само за тази помощ ли ще говорим до момента. За нас е важна не само законодателната промяна в тези закони, а ревизия и рефериране на европейските регламенти, върху които ние сме изградили в момента всички директни плащания, еко схеми и така нататък. Тъй като имаме намалени ставки с 20 %, това притеснява хората, а не толкова „украинската помощ“. Затова трябва сериозна работа по Стратегическия план, реална работа и съответно на масата на преговорите да седнат всички заинтересовани страни“, допълни Юлия Коюнджийска.
В четвъртък протестите продължават край Благоевград, Перник, Кюстендил и Сапарева баня, както и в различни точки на страната. В петък, след заседание на Инициативния комитет, ще стане ясно как ще продължи фермерското недоволство.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Юлия Коюнджийска:
Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..
„Самота“ и „Огън от спомени“ са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание. От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо с пиано,..
Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”. През учебната 2024/2025 г . 1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..
От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..
Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..