Жителите на Добринище събират подписка срещу идеята обществената минерална баня в града да премине под административното управление на Община Банско.
Тази мярка е част от плана на кмета Стойчо Баненски да оптимизира и преструктурира управлението на общински имоти.
Идеята обаче разтревожи жителите на Добринище, които настояват банята да остане под управление на местния кмет Иван Сакарев. Той настоява за отсрочка от една година – време, през което ще оздрави финансово обекта.
„От зората на демокрацията досега минералната баня е била под ръководството на кметството в Добринище. Това, което се цели от Общинския съвет в Банско е обектът да премине под контрола на новосъздадено общинско предприятие. Аз искам да запазя структурата на банята, защото такова е мнението и на хората в Добринище. Факт е, че минералната баня не е на печалба и вероятно това е една от причините за планираното оптимизиране. Но смятам, че за една година ще успея да направя нужните промени, така че обектът да излезе на печалба. Ще направя това, което вероятно ще направи и общинското предприятие – леко повишение на цената на билетите. Но това трябва да бъде съобразено с много фактори, защото банята има и социални функции. Цената трябва да бъде такава, че да стабилизира финансово обекта, но и да не лиши хората от възможността да ползват това обществено благо“, подчерта в ефира на Радио Благоевград кметът на Добринище.
Цялото интервю с Иван Сакарев може да чуете в прикачения файл
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..