Никола Зикатанов и семейството му вече второ десетилетие вървят успешно по пътя за възраждане на лозарството и винопроизводството в Санданския край, за оползотворяване на възможностите за атрактивен винен туризъм. 12 винарски изби се включиха в тазгодишните традиционни дни на отворените врати на винарните по долината на река Струма, посрещнаха стотици гости от всички краища на България и от съседните страни, които се докоснаха до магията на празника Трифон Зарезан, заедно извървяха пътя на винопроизводството и се наслаждаваха на прекрасната природа., „Ключът към успеха е в ръцете на общността. Ако целият регион не разбира значението на това да се пази чист климата, природата, да се развиват пътищата, да има хотели, да има усмивки по лицата на хората, които посрещат гости, да сме честни и почтени към клиентите, които ще пият виното, предлагайки им вино от грозде, а не други неща –тогава няма да има успех“, коментира в интервю за Радио Благоевград Никола Зикатанов. Той подчерта, че винарите трябва да продължат да работят заедно, за да няма нелоялни практики между тях, а създадените вътрешни стандарти и нормативи да гарантират виното от региона да е качествено и истинско.
Лозята и винарната на Никола Зикатанов станаха естественият декор на телевизионния сериал „Вина“. Филмът получи подкрепа и от други винари, ресторантьори и хотелиери от региона на Сандански. „Този филм показва значението на селското стопанство, на производството на вино, честността към това да се произведе един хубав продукт. И красотата на региона “ - част от обяснението за успеха на филма според Никола Зикатанов. Той отправи и призив към местните власти в региона да не допускат замърсяващи околната среда производства, ако искат да има прогрес, който иначе, лозарството, винарството, земеделието и другите аспекти на туризма биха допринесли.
Цялото интервю с Никола Зикатанов чуйте в звуковия файл.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..