Скътаното в полите на красивата планина Беласица село, носещо нейното име, привлича все по-голям туристически интерес. В това е категоричен кметът Велик Филчев, според когото, там се намира, единствената действаща в област Благоевград воденица.
“Ние я приемаме тази воденица като даденост, нещо, с което сме свикнали. В последно време тя се използва повече като чели за атракция на ученици, млади и не толкова млади, за да видят нещо подобно. В селото това е единствената воденица, мисля че е единствената и в област Благоевград. Като гледам интереса през последните няколко месеца мисля, че е една от малкото работещи в цяла България. Това е нещо, за което не се бях замислял, че професията на воденичаря, на мелничаря, е една от замиращите в България”, коментира за Радио Благоевград кметът на село Беласица Велик Филчев.
Собственикът на воденицата е Георги Балджиев, който притежава документи, според които, мелницата е на около 150 години. Наследил я е от неговия прадядо.Съоръжението е леко модернизирано, тъй като в момента работи и с вода и на ток, за да е по-ефективно.
“Наистина е нещо любопитно, което трябва да бъде запазено и съхранено, но е необходимо мястото около воденицата да бъде почистено и облагородено, за да е по-безопасно и атрактивно за туристите. Идват хора от цяла България, ученици на “зелено училище”, идват хора от Варна и от Добрич за да я видят. Местните хора я приемат за даденост, а останалите искат да я видят като атракция”, допълни кметът на село Беласица.
Това не е единствената забележителност в района. В съседство на мелницата се намира черквата “Свети Пророк Илия”, която е може би една от най-старите в България. Тя се поддържа от дарения на хора от цялата страна, които я посещават през цялата година. Храмът е наистина много красив, облагороден и поддържан, като основната заслуга е на отец Борис.
Под черквата се намират основите на старото училище. Впоследствие, в центъра на селото е направена новата сграда на Основно училище “Христо Ботев”. Преди две години школото е затворено, заради липса на ученици и финанси. Но, има идея сградата на затвореното училище да бъде превърната в музейна сбирка.
“В момента ръководството на Община Петрич подготвя проект, за ремонт, модернизация и преустройство на сградата на училището, която да се използва пак за културна дейност, под формата на филиал на Общинския исторически музей в Петрич. Предстои окончателното изработване на проекта тази година и входирането му. Много се надявам той да бъде одобрен и ако това се случи, се надявам това да бъде първото от закритите училища в страната, които няма да бъдат разграбени и продадени. Това е нещо хубаво, така ще се запаят и сградният фонд и земята, и най-старото училище в община Петрич ще бъде запазено. Ще се създадат нови работни места, има много ползи и разчитам че нещата ще се случат”, каза още с надежда кметът на петричкото село Беласица.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Велик Филчев:
През месец март отбелязваме прехода от зима към пролет и събуждането на природата с връзването на мартенички. Легендата зад мартениците и Баба Марта е богата на символика, която отразява вярванията на древните и тяхната дълбока връзка с природата. Но освен тази символика съществуват и много забавни народни приказки за баба марта и сърдития й..
Българи и сърби ще посрещнат заедно 1 март, празника, посветен на Баба Марта и Деня на самодееца в България, с голям концерт в сръбския град Бабушница. Организатори са Пътуващо читалище "Бащино огнище", Фондация „Македония“ и Домът на културата в град Бабушница. В събитието ще участват местни самодейци и музикантите от българския оркестър..
Оказва се, че хазартната зависимост става все разпространена и в по-малките населени места, където игралните зали и казината „никнат като гъби“. Липсата на доходна работа и нежеланието на младите хора да работят за малко пари, са една от основните причини да се наблюдава увеличена хазартна зависимост в България, която дори на места измества..
17-годишният Юлиян Димитров от кочериновското село Бараково спечели голямата награда в 11-ото издание на Националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш!“ . Ученикът впечатли журито със своето есе на тема "Бих се родил отново". „…Бих се родил, за да прощавам, защото е правилно. Прошката е освобождение за самия теб...
Във времето на социалните мрежи и живот в онлайн пространството, звучи като шега четвъртокласничка от Благоевград да е прочела 229 книги, но е истина. Само можем да се усмихнем и да кажем има и такива деца. Тя е Йоанна Терзийска на 10 години е , учи в Средно училище с изучаване на чужди езици „Свети Климент Охридски“ в областния град. А..
Започна турнето с екоигри в 7 града в страната, сред които Перник, Кюстендил и Петрич. Състезанията се организират от платформата „Пукльовците“, която цели да стимулира директното общуване и взаимоотношения между децата. И това не къде да е, а в училища среда – там, където започва тяхното истинско социализиране. Това сподели в ефира на Радио..
Всяка последна сряда от февруари се отбелязва Световният ден против тормоза в училище, известен като „Ден на розовата фланелка“. Тя символизира неприемането на тормоз и насилие в училищетo . За пръв път „Денят на розовата фланелка“ е проведен в Канада през 2007 година като протест, организиран от двама ученици – Дейвид Шепърд и Травис..