Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жените мигранти в България

Историите на смели, успешни и вдъхновяващи жени – мигранти представя екипът на "Мулти култи колектив", като фокусът е върху чужденки, които освен любящи майки са и предприемачи със свои бизнеси в нашата страна.

Новата поредица на проекта „Мигранти с таланти“ е озаглавена „Аз съм мама предприемач“ и в кратки документални филми показва историите на майки мигрантки, които развиват собствен бизнес в България. Това разказа в интервю за Радио Благоевград Бистра Иванова от екипа на Мулти култи колектив.

Водещата идея е да се покаже позитивното лице на миграцията и приноса, който чужденците правят у нас. Фокусирайки се върху майките, поредицата представя успешните примери, да подкрепи малките бизнеси и да вдъхнови и други майки от България и света да последват мечтите си“, обясни Бистра Иванова.

В документалната поредица участват силни и решителни дами от целия свят – Европа, Близкия Изток, Северна Америка, Русия, които се развиват като кулинари, сладкари, фермери, производители на козметика, учители.


И още от разговора с Бистра Иванова от Мулти култи колектив.

Една от героините на „Аз съм мама предприемач“ е Сара Фаизи от Афганистан. Тя е образована, експерт по банково дело, майка на две деца и ръководи първия ресторант за традиционна афганистанска кухня. Пътят от нейната родина до България е пълен с изпитания за младата жена. С малък син и бременна в деветия месец Сара и нейният съпруг взимат трудното решение да тръгнат за Европа през Турция. Семейството прекарва 3 дни и нощи в гората на път към България, без храна и вода, с малко дете. Въпреки трудните житейски ситуации, пред които е изправена Сара успява не само да оцелее, но и да реализира своите мечти.  Днес за нея България е нейният втори дом и  тя с надежда очаква да получи българско гражданство.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Брокерите на имоти у нас отдавна са готови за еврозоната

Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..

публикувано на 11.07.25 в 11:21

Директорът Емил Терзийски: Трябва да има санкции за учениците

Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..

публикувано на 11.07.25 в 09:38

Наплив на екскурзианти от София за въжения парк край Благоевград

Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото  горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..

публикувано на 10.07.25 в 11:44

 „Мегалитни паметници и култови практики“ събра учени от цял свят в Югозападния университет

Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..

публикувано на 09.07.25 в 15:34

Жителите на Благоевград се оплакват от ценови скокове в лекарствата и хитринки на търговците

Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..

публикувано на 09.07.25 в 14:12

Как да реагираме при среща със змия

С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..

публикувано на 08.07.25 в 11:45
Василиса Валеова

Стратегията за образованието в Благоевград е важна, но има слабости при събирането на информация

Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..

публикувано на 08.07.25 в 11:22