Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Чанка Михайлова:

Пролетта обостря хроничните проблеми на храносмилателната система

През пролетта човешкият организъм преживява период на адаптация от зимните климатични условия към пролетните, променя се цялостния начин на живот. Това е и времето, в което се обострят хроничните заболявания. Стомашно-чревният тракт през пролетта се пренастройва към предстоящите промени в менюто и увеличаване приема на растителна храна. Възможните проблеми и стомашни неразположения коментира в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Чанка Михайлова от Клиниката по гастроентерология в  Аджибадем Сити Клиник Болница „Токуда".

„Въпреки, че пролетта е чакан и обичан сезон, хроничните храносмилателни проблеми се обострят. Причините са няколко: преминаваме от по-мазни меса, консервирани продукти през зимата, към плодове и зеленчуци, които са богати на фибри. Важно е да се знае, че здравословният хранителен режим не е универсален. Принципно фибрите се приемат като много полезни за храносмилането, но при хронични заболявания на храносмилателния тракт, какъвто например е гастритът, те по-скоро водят до проблеми и обострят гастритните изяви при тези болни. Други причини за обостряне на храносмилателните проблеми са свързани с адаптацията на организма. Променя се времето, вегетативната нервна система отговаря на този стимул, съответно се повишава стомашната секреция и най-често се обострят гастритните изяви“.


  По време на Великденските пости хората включват в своето меню салатите, листните зеленчуци, копривата, лападът, както и оранжерийните зеленчуци, плодовете. Други се опитват да се хранят здравословно и освен пресните зеленчуци залагат на ядките, варивата.

  Д-р Михайлова посочи, че гладуването само по себе си не е особено подходящо за храносмилателния тракт. Постите влошават тези оплаквания, именно поради повишения прием на зеленолистни зеленчуци. Те съдържат много фибри и целулоза, които водят до повишена киселинност в стомаха.

  През пролетта се наблюдават и оплаквания, свързани с киселини, подуване на корема, парене, запек, газове, тежест при хранене. По думите на д-р Михайлова много хора страдат от подобни оплаквания, които е възможно да бъдат свързани, както със смяната на сезоните, така и с други причини. „Ако в продължение на 2-3 месеца са налице подобни оплаквания, които са свързани със силни болки в епигастриума, киселини, гадене, повръщане – трябва да се потърси лекарска помощ. Има различни видове заболявания на храносмилателния тракт. Възможно е да е нещо съвсем безобидно, но с една адаптирана терапия и хранителен режим, проблемът може да се овладее бързо и лесно. Но е възможно зад тези оплаквания да е налице нещо по-сериозно като заболяване, което трябва да се консултира с лекар и да се предприемат навременни мерки“.


  Други фактори, които допринасят за по-голяма чувствителност на стомаха през пролетта са и вирусните инфекции, характерни за сезона. Не е са особено препоръчителни разтоварващите диети за хора, които имат заболявания на храносмилателната система, по-скоро диетичен режим. Храненето да бъде често, но по малко, което е златен стандарт на поведение при тези заболявания. „Винаги през пролетта човек иска да отслабне, да влезе във форма след зимата, но рязкото гладуване и диетите обикновено водят до проблеми и обостряне на хроничните заболявания на гастроинтестиналния тракт. Храненето трябва да бъде разнообразно, да няма крайности, да се обръща внимание на всеки един симптом. Да се избягва употреба на алкохол, цигари, пържени храни“.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Публична позиция на Благоевградски адвокатски съвет

Адвокатският съвет при Адвокатска колегия – Благоевград изпрати публична позиция. Тя е във връзка с изказвания пред медиите на изпълнителния директор на МБАЛ-Благоевград д-р Димитров, който засяга темата за представителството на работещи в болницата пред ръководството й от страна на адвокати, както и за изпратен апел от страна на персонала на..

публикувано на 25.11.24 в 10:45

Д-р Димитър Димитров: Изнесените факти от Инфекциозно отделение не отговарят на истината

Ситуацията в ИО на МБАЛ Благоевград провокира множество реакции, в т.ч. и на директора на болничното заведени д-р Димитър Димитров: По отношение на промените, които се налагат -  първото нещо, което трябва да ви кажа, а и вие самите сте свидетели на това, което се случва, че от момента, в който аз застанах на поста изпълнителен директор -  си..

публикувано на 05.11.24 в 11:49

Безплатни медицински прегледи в Разлог

С цел превенция и навременно лечение, ръководството на Община Разлог и МБАЛ "Д-р Асен Велев" организират безплатни прегледи, които ще бъдат извършени от професор Галина Куртева-химиотерапевт и проф. Панайот Куртев-онколог-хирург. Прегледите ще се извършват на 9 ноември (събота) от 8:00 часа до 12:00 часа в сградата на Многопрофилната болница в..

публикувано на 31.10.24 в 16:36

При халукс валгус хирургията по повод козметика не е препоръчителна

Халукс валгус, бунион, „кокалче“ са все наименования на един и същи проблем, изразяващ се в деформации в предния ходилен отдел на стъпалото. Процентът хора, които страдат от подобни деформации съвсем не е малък, но голяма част от тях избират да не им обръщат внимание, докато не започне болезненост и проблемна деформация на другите пръсти. Много..

публикувано на 22.10.24 в 13:48

Ранно диагностицираният карцином на гърдата е напълно лечим

Октомври е известен като Международен месец за борба с рака на гърдата – време, в което светът се обединява около важната мисия да повиши осведомеността и да насърчи ранната диагностика и превенция на това сериозно заболяване. Ракът на гърдата е едно от най-често срещаните онкологични заболявания сред жените, но когато бъде открит на ранен етап,..

публикувано на 22.10.24 в 13:21

„Здравей, здраве“ в Благоевград

Петото издание на фестивала „Здравей, здраве“ ще се проведе на 19 и 20 октомври в Благоевград. Фестивалът  популяризира здравословния начин на живот във всички негови аспекти: физическо, емоционално, ментално и духовно здраве. Тази година фестивалът ще се проведе на площад „Македония“ в обновената сграда, споделяна от Камерна опера и Народно..

публикувано на 14.10.24 в 11:00

Доц. д-р Радин Цонев: Вирусните хепатити са „тихите убийци“ в обществото

Д-р Радин Цонев завършва медицина през 1988 г, 2 години отбива военна служба като авиолекар. Има 2 специалности-Вътрешни болести и Гастроентерология. 5 години стаж в МБАЛ-гр. Лом-Вътрешно отделение. 13 години стаж в Пета Градска болница, Клиника по Гастроентерелогия под ръководството на проф. Григор Мечков. От 2007г е член на екипа на МБАЛ-Токуда,..

публикувано на 08.10.24 в 13:46