В Наредбата за прием в детските градини и ясли в Благоевград не са регламентирани дейностите по прием на деца със специални образователни потребности. По този начин родителите не могат да ползват правото си на самостоятелен критерий за предимство при прием в тези заведения. В документа липсват и текстове по отношение на приема на децата с хронични заболявания, не е изчистен и въпросът с правото на прием на децата на бежанци.
Това заяви в ефира на Радио Благоевград общинският съветник Василиса Валеова, председател на Комисията по култура, образование и вероизповедание в ОбС-Благоевград.
Приемът в детски градини и ясли ще започне на 1 април, а в момента все още върви общественото обсъждане на проектонаредбата, която трябва да уреди и изясни целия процес – от подаване на документите до финала на записването на децата.
„Обсъждането е до 26 март, като аз съм изготвила предложение по текстове на този документ. Липсват много текстове, които са важни за родителите, но най-сериозният пропуск е отсъствието на текстове, които уреждат приема на децата със СОП. Освен това в документа се залагат правомощия само на родителите, но не и настойниците в целия процес“, подчерта Валеова. Тя попита и защо срокът за заповед на кмета на общината за броя на групите и броя на децата в тях е даден за 30 март, а не в началото на всяка календарна година.
„Така че освен изчистване на критериите по отношение на адрес и на проблеми, които съм успяла да потърся в подобни наредби на други общини, съм се опитала да обхвана най-сериозните проблеми, така че влизайки в сила на този документ, родителите да имат спокойствието, че децата им ще бъдат приети без проблеми и ще бъдат информирани още в началото какво ги очаква“, увери общинският съветник.
Още от казаното от Василиса Валеова по темата може да чуете в прикачения линк:
Валеова коментира и предложението на общинска администрация да преструктурира общинските културни звена в културни институти. Промяната ще засегне Биг Бенд – Благоевград, Градската художествена галерия, Камерна опера и Ансамбъл „Пирин“.
„Предложението беше много обстойно дебатирано на заседание в нашата комисия. Идеята е добра по отношение културните организации, които са с бюджет от Община Благоевград. До този момент те бяха второстепенен разпоредител като едно общо юридическо лице. Сега предложението е да им се даде бюджетна самостоятелност“, коментира Василиса Валеова, която е бивш кмет по образованието и културата в Благоевград.
Тя разказа, че на заседанието на Комисията по образование, култура и вероизповедание към ОбС са поканили ръководителите на засегнатите общински културни звена и цялата дискусия може да се гледа онлайн.
„Опасения изрази ръководителят на Биг Бенд - Благоевград, тъй като в тази общинско културно звено има само изпълнители музиканти. Там няма администратор, който да подпомага евентуалното управление на самостоятелен бюджет, както и кандидатстването за допълнително финансиране с проекти. Общината в лицето на кмета Методи Байкушев, се опита да убеди ръководителите, че общинската администрация ще им помага, ще има хора, които ще съдействат. Беше даден пример с общински бендове в цялата страна и нито един от тях не е самостоятелно юридическо лице.
Изникнаха много въпроси – как тези културни институти ще делят комуналните разходи за сградите, в които не са единствени ползватели“, допълни Василиса Валеова.
Още може да чуете тук:
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..