Метанът продължава да нараства в глобален мащаб, той е вторият по значение парников газ, отговорен за около 1/3 от повишението на глобалната температура. Най-съществени са емисиите в земеделието и енергийният сектор, както и от гниещи отпадъци.
„Има цел за намаляването им с 30% до 2030 година, подписана още през 2021 година в Глазгоу в рамките на глобалното споразумение за ограничение на емисиите от метан и тази цел остава актуална“, посочи в интервю за Радио Благоевград Николай Петков от екологичното сдружение „За Земята“. Той съобщи, че на европейско ниво съвсем скоро ще влезе в сила регламент за ограничаване на емисиите от метан, България също ще е задължена да го спазва и това е стъпка в правилната посока. „При него има ограничения за емисии от течове, забрани за изгаряне на газ на факел, както ограничения при емисии от внос, но като цяло има и доста слабости, тъй като мерките от регламента първо няма да влязат в сила веднага и най-важното – липсва обща цел за намаляване на емисиите на метан в ЕС“, коментира екологът.
Той напомни, че на 4 март 2024 година бе изстрелян нов метанов спътник, който с безпрецедентна до сега точност ще проследява емисиите на метан по света. Това се дължи на Фонда за защита на околната среда. „Все пак имаме частичен повод за оптимизъм, от гледна точка на законодателството, за което споменахме и скоро ще можем доста по-лесно да проследяваме емисиите на метан“, коментира Николай Петков.
Цялото интервю с Николай Петков чуйте в звуковия файл.
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..