Ползите от членството на България в НАТО могат да бъдат търсени в три посоки: влизането под натовския ядрен чадър; сдържащата сила на чл.5, като гаранция за националната ни сигурност; добри контакти с партньорските служби за сигурност - това посочи в интервю за Радио Благоевград доц. Искрен Иванов, университетски преподавател, експерт по международна сигурност и управление на конфликти. В деня на отбелязването на 20-та годишнина от членството на България в НАТО експертът подчерта, че днешната роля на Северноатлантическия алианс е по-различна от тази при неговото създаване. „Предизвикателствата, с които се сблъсква НАТО също са предизвикателства и за България“, подчерта доц. Искрен Иванов и прогнозира, че на този етап няма опасност от пряк сблъсък между Русия и НАТО.
„По-скоро светът върви към една нова студена война, но тази студена война няма да наподобява на старата, която беше между два фиксирани лагера. Тук по-скоро войната ще бъде между две политически семейства – на либералната демокрация и политическото семейство на държавите, които не се идентифицират като либерални демокрации“, каза още експертът и напомни, че ситуацията на България е много деликатна, тъй като в българския политически живот започва нов преход и „политиците трябва да решат какъв ще бъде той“.
Цялото интервюто с доц. Искрен Иванов чуйте в звуковия файл.
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..