Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тодор Лазаров: От Полето до Холивуд

Снимка: личен архив

Световноизвестният каскадьор Тодор Лазаров - Джуджи е в киноиндустрията повече от 20 години. Снимал се е в някои от най-големите хитове на този век, като има над 120 ленти и си е партнирал с актьори като Брад Пит, Хавиер Бардем и Орландо Блум. В този сезон на холивудските награди той влезе в киното през парадния му вход, като продуцент и екшън режисьор на индохита RRR, който спечели „Златен глобус” и „Оскар” за оригинална песен.

Тодор Лазаров е първият българин, който спечели и престижно отличие от Асоциацията на холивудските критици. Гилдията определи RRR като най-добър екшън филм, той е и филмът с най-добри каскади, режисирани именно от него. В оспорваната конкуренция индийската продукция и работата на българина са отличени пред филми като “Топ Гън: Маверик” с Том Круз и “Убийствен влак” с Брад Пит.

Самият Тодор определя скромно себе си просто като момче от село Полето, поело по дългия път към Холивуд, с  много вяра, огромни мечти и доза късмет.

„За мен успехът идва с това да го искаш много и най-вече да мечтаеш за него – да мечтаеш много повече от това, което можеш да постигнеш, повече от лимита, който сам си поставяш“, споделя Лазаров пред Радио Благоевград.

Освен мечти, разбира се е необходима и малка доза късмет. В юношеските си години световноизвестният каскадьор е бил национален състезател на България по джудо и самбо, като над 10 пъти печели титлата „Шампион на България“. Медалист е и от световни и европейски първенства по самбо, мечтае да се занимава само със спорт, докато един ден в залата не идва негов приятел, който му предлага да се пробва за една проста каскада.

„Късметът изиграва винаги много важна роля в нашия живот. В моя, този късмет беше в залата. Един ден дойде мой приятел, баща му беше „координатор каскади“ и ми предложи да се пробвам“, спомня си Лазаров, а за първата си каскада разказва и до ден днешен.

„Бях в киноцентъра, филмът се казваше „Тя“ – американска продукция. Аз трябваше просто да тичам в едно поле и да ме убият. Аз падам, правя едно кълбо напред и това беше първата ми „каскада“. Впоследствие се оказа, че това е абсолютно нищо, в сравнение с каскадите, които съм правил с коне, мотори, коли, падания отвисоко. Има каскади, които са били много опасни, тях съм ги забравил, но пък това кълбо напред ще го помня цял живот“, разказва Лазаров.

Въпреки че често се налага Тодор да пътува до Холивуд, разстоянието от него до родното му село Полето взима на един дъх. „Точно на един дъх, защото като пътуваш към твоето парче земица -  мястото, където се чувстваш най-добре, то наистина се взима на един дъх, без значение колко време пътуваш до там“, казва Лазаров, като допълва, че през последните 10 години не само се връща често в родното си село, ами е избрал именно там да живее заявявайки, че е убеден, че мястото му е там, откъдето е тръгнал.

Относно фурора, който предизвика българинът сред холивудските среди с индохита RRR, споделя, че най-важните награди за него са тези от Асоциацията на холивудските критици. „Аз, честно да си кажа, като ме поканиха в този филм, въобще не знаех, че ще се случи нещо такова и отделно от това не знаех даже, че впоследствие ще съм и продуцент и екшън режисьор. Бях и екшън камера оператор – какво ли не бях в този филм“, споделя Тодор и допълва, че дори танцът към песента от филма “Natu natu”, която е носител на „Оскар“ и „Златен глобус“ за най-добра песен, е трябвало да бъде заснет в България, но епидемията от COVID е отнела възможността това да стане факт.

„Мога да кажа с гордо вдигната глава, че съм част от  филм, който е спечелил всички видове награди, които могат да се спечелят по света – и аз съм голяма част от целия този процес. Отделно от това, ние имаме голяма част от екипа на каскадьорите, които бяха българи. Част от филма е сниман в България – в Копривщица и Банско, ние толкова сме свързани с този филм, че трябва да се гордеем“, заявява Лазаров.

Още за киноиндустрията у нас и по света, какво не достига на българското кино и кой е ключът към големия успех на малкия човек, чуйте в интервюто на Ваня Бахчиванова с Тодор Лазаров.


 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10

ПП-ДБ готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство

Парламентарната група на "Продължаваме Промяната - Демократична България" обяви на брифинг в парламента, че са готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство неизпълнен. Решението дойде след срещи с представителите на другите парламентарни групи, които отказаха да подкрепят предложената от коалицията декларация за антикорупционно..

публикувано на 18.07.24 в 11:40

Александър Томов–син получи награда от международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“

Награда за своя филм „Господ е мой пастир“ получи възпитаникът на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград Александър Томов-син. Наградата е за най-добър късометражен студентски филм. Лентата, с участието на актьора Калин Врачански, участва в тазгодишното издание на международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“. „Според мен Александър Томов в..

публикувано на 18.07.24 в 10:55

Добра реколта от мед добиват вече пчеларите

С месец по-рано от обичайното, пчеларите започнаха да добиват мед още от началото на месец юли. Така е и в Благоевградско. Според дългогодишния пчелар Стойо Мудев, това се дължи на времето, което тази година върви с месец напред. Неговият пчелин се намира в Балкана, под курорта „Бодрост“ край Благоевград, в местността „Славово“. Други години..

публикувано на 17.07.24 в 15:20

Горещите вълни стават все по-чести, продължителни, интензивни и екстремни

15, 16 и 17 юли в народната традиция се наричат горещници . За най-опасен се смята третият горещник, посветен на св. Марина, наричана още св. Марина Огнена, но и трите са наречени за предпазване от огън. Вярвало се, че огънят слиза от небето и който не празнува горещниците ще пострада от огън, в каквато и да било форма. „ Горещниците са в..

публикувано на 15.07.24 в 10:30

Венцислав Венев: Елате на първия Национален туристически фестивал

От 19 до 21 юли 2024 година на емблематичната за българския планински туризъм „Меча Поляна“  в подножието на връх Мальовица ще се проведе първото издание на Националния туристически фестивал. Организатор е Българският туристически съюз  с подкрепата на Община Самоков, Националния парк ”Рила”, Министерството на спорта и курортния комплекс..

публикувано на 15.07.24 в 10:12