През май в Благоевград ще има паметник на Иван Михайлов. Идеята е той да бъде официално открит на 11-ти май. Документите са внесени в Община Благоевград. Те трябва да се прегледат от главния архитект на общината и да се внесат за гласуване в Общинския съвет. Това подчерта в интервю за Радио Благоевград един от членовете на Инициативния комитет Николай Йовев.
Паметникът е готов. Той е изработен от един от най-добрите скулптори в България – Александър Хайтов, който е син на големия български писател Николай Хайтов. Средствата за паметника са събрани от Инициативния комитет, основно във фейсбук. Останали са около 500 лева и затова се подготвя и песен за Иван Михайлов. Досега има две песни за войводата, но в тях той не е основна фигура.
Идеята е паметникът да бъде в Градската градина. Там има паметници на други герои от освободителната борба като Тодор Александров, Мара Бунева, както и на поета Яворов. Има един свободен постамент, който не се използва. Паметникът може да се постави там. „Надяваме се, че до края на месеца на сесия съветниците да гласуват предложението, за да може да се открие паметника на 11-ти май, на църковния празник на светите братя Кирил и Методий“ – подчерта Николай Йовев.
В Югозападна България, между полите на Огражден планина, се намира едно малко село с голяма история - Долене. В околностите на Долене има останки от антични и средновековни поселения. Селото се споменава в османски данъчни регистри от 1570 и 1665 година. Според първия регистър в селото живеят 2 мюсюлмански и 12 християнски домакинства. През периода..
В Международния ден на реките природозащитната организация WWF започва активна работа по опазване дома на видрата – вид, застрашен от изчезване у нас. Възстановяването на влажните зони години наред е една от най-важните мисии на WWF в България. Сега с кампанията си „Абонирай се за природата“, в навечерието на Часа на Земята , WWF издига дейността..
„Жените мигрантки са силни!“ – това е слоганът на кампанията, която се организира от сдружение „Мулти култи колектив“. Инициативата е насочена към защита, овластяване и подкрепа на жените мигрантки и бежанки в България, изложени на риск от насилие. Това обясни пред Радио Благоевград Бистра Иванова, председател на сдружението, което от години..
През последните години всички имахме съмнения в резултатите от провежданите избори, но сега след решението на Конституционния съд стана ясно, че тези избори, а вероятно и предишните, са били манипулирани. На база на това в 51-ото Народно събрание влизат фалшиви депутати и парламентарни групи. Те вземат най-важните решения за бъдещето на страната и това..
Устойчивост и силен интерес от страна на кандидат-студентите показва инициативата на Филологическия факултет на ЮЗУ, които за поредна година организират конкурс за есе, чрез който най-добрите имат възможност да изберат специалност, в която да се обучават. "Всички отличени участници в конкурса ще получат сертификат, който може да послужи за прием..
Над 70 милиона лева ще получат българските тютюнопроизводители по интервенцията „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024. Финансовият ресурс бе утвърден на редовно заседание на Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие“, като се очаква, парите да бъдат по сметките на тютюнопроизводителите до 14 март. „Тази сутрин трябва..
Миналата седмица беше публикуван първият доклад за напредъка на бизнеса в България по поетите ангажименти за снабдяване с яйца от ферми без клетки. Той е изготвен от Сдружение Кампании и Активизъм за животните в индустрията /КАЖИ/ и международната коалиция Open Wing Alliance, в която членува и българската организация. Според данните, над 120..