Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравка Евтимова: Човек има най-много, когато дава

Снимка: Ани Петрова

Писателката Здравка Евтимова, заедно с още известни личности от различни индустрии, бе сред основните говорители на годишната конференция TEDxAUBG в Благоевград. Тя избра да говори пред студентите от Американския университет за общественото явление „калинки“ и образованието. „Внимателно и аргументирано се стремя да стигна до извода, че явлението “калинки“ е знак за заболяване, от което страда обществото – не добре развита демокрация. А лечението е високото образование“, сподели разбирането си за Радио Благоевград Здравка Евтимова. Според  именитата ни писателка, младите хора на България осъзнават силата и стойността си и освен, че са красиви, не са малко и интелигентните хора сред тях.  „Аз мисля, че ние родителите, по-възрастните хора имаме известна вина за това, че предоставяме готови решения и не оставяме младежта да се поизмъчи малко. Всяка защита, всеки случай, когато използва някакви връзки и контакти да наредим някого на определена позиция, извършваме огромно престъпление към този човек, убиваме неговите воля и способност да създава решения“, коментира Здравка Евтимова.

Според нея мощното навлизане на изкуствения интелект за сега не е заплаха за човечеството, но е възможно  да  доведе до създаването на нова, високо развита цивилизация, която ще умее да изпитва дори чувства – болка, радост, щастие. „Тогава няма да става дума за изкуствен интелект, а за друг вид разумни същества, които съвсем спокойно биха могли да се наричат хора“.

Въпреки, че в духовния строй на хората е способността да правят човечеството по-хуманно, в дълголетната си история светът не върви постоянно в тази посока и тревогата за края на човешкия род е неизменна. Едно от качествата на човешкия интелект е да успее не само да оцелява, но и да запазва усещането си за стойност. В тази връзка Здравка Евтимова припомня древната аксиома за щастие: човек има най-много, когато дава, загърбена обаче от доста родни политици. А кризата и поредицата от избори в България са тежък урок за всички, „за да се научим какъв трябва да бъде човекът, когото  ще изберем“. 

Неразказните все още истории за България са за хората, които живеят извън властта и въпреки всичко, което се случва, искат децата им да станат свестни хора. „Тези хора не искат да отглеждат „калинки“. Тези хора искат да отглеждат достойни деца“. Такива истории иска да разказва Здравка Евтимова и ги открива при многобройните си срещи с българи в страната и чужбина. Тя е част от националната инициатива  на Министерството на образованието и науката „Неразказните истории на българите“, насочена към утвърждаване на българската национална идентичност и популяризиране на българския език, традиции и култура.

Цялото интервю със Здравка Евтимова можете да чуете в звуковия файл.



*TEDxAUBG е студентски клуб към Американския университет в Благоевград. Вече 12 година клубът е организатор на годишната конференция под ръководството на официалната организация TED (Technology, Entertainment, Design), която има за цел да популяризира „идеи, ценни за разпространяване“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21