На жителите в община Благоевград се гледа като на брашнен чувал – когато имаме нужда ще ги изтупаме и те ще си платят. По този начин не можем да създадем онези условия за живот, заради които бихме накарали тук да дойдат инвеститори, младите да останат и да развиват бизнес. Това е най-трудната задача - да създадем предвидима среда, в която най-важното нещо е отношението на институциите към всеки един от нас. Така общинският съветник Димитър Урдев коментира за Радио Благоевград намерението на общинската администрация да търси външно финансиране в размер на 14,5 млн. лв., за да се обезпечи финансово реализацията на три важни проекта в областния център.
"Според доклада на Агенцията за държавен финансов контрол става въпрос за прехвърляне на средства от една дейност в друга в община Благоевград", посочи Урдев.
„Актът на АДФК сочи, че към 31 декември 2022 годна тези средства са използвани неправомерно, а не са били отклонени. Те са ползвани като револвиращ заем от дейност в дейност и са използвани като средство за разплащане, когато има недостиг на дейност. Това е констатация към 31 декември 2022 година, одитът е правен към февруари тази година. Оставам с впечатление, че към 31 декември 2023 година всичко е наред и тези средства са налични по сметките на общината. Ако не е така, някой трябва да го каже официално. В единия вариант кметът Методи Байкушев към 31 декември 2023 година също е допуснал същите нарушения, ползвайки тези средства. Ако те са възстановени, значи няма нужда да теглим този кредит“, подчерта общинският съветник.
„Освен това въпросните проекти, които се цитират от Общинска администрация, са със 100% финансиране, там няма общинско съфинансиране, не разбирам откъде произлиза нуждата от това съфинансиране“, допълни той.
Урдев разкритикува липсата на ясна информация какво е финансовото състояние на Община Благоевград.
„Последният отчет, който е качен на страницата на Общината е от 30 ноември 2023 година, след това няма актуални данни. Никой не знае какво е финансовото състояние на хазната. Ако си спомняте през декември много упорито ни се втълпяваше, че имаме над 50 милиона лева задължения, в момента съгласно този доклад се твърди, че те са 23 милиона лева, а на страницата на Министерството на финансите е посочена сумата от 27 милиона лева. Аз вече не знам с кои цифри да боравим“, посочи общинският съветник.
Той изрази надежда, че на предстоящото обществено обсъждане за новия заем ще дойдат много граждани, които ясно да заявят позиция дали са за или против идеята.
Димитър Урдев не вижда промяна в политиката на местната власт, тъй като общинската администрация е нереформирана.
„Отново има незаети места в държавно делегираните дейности и спестените средства се разпределят като ДМС на служителите, което не е нещо лошо, но да се каже на какъв принцип се случва всичко това. Това води след себе си разход, просто повтаряме едни и същи действия, познати ни от предишни години.
„Непрекъснато се говори как ще създаваме условия за нови инвеститори, на които много бързо ще им съдействаме за бизнеса… Ами на старите инвеститори, на които в момента не се върши работа? Има хора, които непрекъснато ми дават сигнали от най-различно естество – за забавени преписки, за редица неизяснени въпроси“, посочи той.
Целият разговор може да чуете в прикачения линк:
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..
Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...