Поемането на нов дълг в размер до 14,5 милиона лева няма да увеличи финансовата тежест за гражданите. В момента ние плащаме по около 340 000 лева всеки месец главници и лихви по седем кредита. Само миналата година Общината изтегли кредити в размер на 10 милиона лева. През юни месец пък предстои да погасим окончателно дълг от 2019 година. Той е най-обременителният за хазната, защото по него плащаме над 135 000 лева всеки месец и всъщност това ще освободи един финансов ресурс, за да можем да реализираме най-важните проекти за общината. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Методи Байкушев, кмет на Община Благоевград.
Той подчерта, че подробен анализ на нуждата от поемането на нов финансов дълг от страна на Община Благоевград в размер до 14,5 милиона лева се съдържа в доклада на Финансовата дирекция на Община Благоевград, който е публикуван на сайта като част от документите за общественото обсъждане на предложението.
Целите на поемането на нов дълг са две. На първо място е осигуряването на средства за конкретни обекти и плащанията по тях, за които парите не са налични по сметките на Общината. „Става въпрос за пари, които са дадени от държавния бюджет на Община Благоевград като целеви средства, и те трябва да стоят по сметките по всяко време, докато не бъдат разплатени към изпълнителите на въпросните обекти. Тези средства трябваше да се намират по сметките на общината при моето встъпване, защото са преведени през периода 2021 година до октомври 2023 година. Но парите липсваха. Става въпрос за три обекта – свлачището по посока пътя към местността „Картала“, улица „Промишлена“, която е изключително важна за Благоевград, и парите за довършване ремонта на Камерна опера“, подчерта градоначалникът.
Втората голяма цел е осигуряване на съфинансиране по одобрени проекти, което е одобрено от Общинския съвет.
Става въпрос за две нови детски градини, които трябва да се построят в Благоевград, разширяване на училищната сграда на 7 СОУ, енергийна ефективност на пет кметства и ремонт на зала „22 септември“. Сумата, която е необходима за тези проектир е в размер на около 9 милиона лева.
„Когато получиш средства от държавата, за да построиш улица „Промишлена“, а с тези пари направиш фестивал и нямаш идея откъде ще възстановиш тази сума, това означава, че парите липсват“, заяви в ефира на Радио Благоевград кметът.
Според Байкушев, по закон е допустимо целеви средства да бъдат използвани за друга дейност, но само временно – например за 15 дни или един месец и когато кметското ръководство има ясна представа откъде ще възстанови пренасочените средства.
Байкушев коментира и изготвения план за финансово оздравяване на Община Благоевград.
„Направихме сериозни съкращения в администрацията, обединихме три общински предприятия, които бяха изкуствено разделени, откъдето вече реализираме сериозни спестявания. Само през първите три месеца на тази година в сравнение с този период на предходната година, ние имаме милион и половина лева по-малко разходи. В същото време вярваме, че всеки гражданин на общината вижда, че работата по отношение на публичната чистота сериозно се различава от това, което виждахме преди. За първи път, може би от 20 години, се погрижихме за двора на болницата и го изчистихме изцяло. По същия начин работим с измиването на улиците, с косенето на трева в публичните пространства. По-важният въпрос според мене е какво получават гражданите срещу това, което поемаме като финансови ангажименти“, подчерта градоначалникът.
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..