Милена Статева е доктор по социология, социален психолог, част от авторския екип на платформата „Климатека“. Тя изследва темата как масовата култура, по-специално киното гледат към климатичните промени. „Киното е изключително важно, защото то създава един балон, в който живеем и който ни оформя като личности“ подчерта в интервю за Радио Благоевград Милена Статева и напомни, че от десетилетия киното „работи“ за модела на консуматорското общество. Новите тенденции обаче са в екологичното социално изкуство, което да измести акцента от производството на консуматори – към връзката с природата, с животните, с климата, с атмосферата.
„В българския фолклор разполагаме с много такива примери, които говорят с връзката ни с климата: “я кажи ми, облаче ле бяло“ или „звезди обсипят свода небесен". Неща, които все по-трудно се случват в наши дни, заради замърсяването на въздуха и промяната в климатичните условия “, каза още Милена Статева. Тя назова редица впечатляващи образци на документалистиката с екологична тематика. Сред тях - „Дишай“ от 1988 година, съвременните български филми “Преди края”, “Гората на Димо”, изложбата „Nature morte“, документалната поредица “Факторът природа” на фондация „Р’Арт“, както и богата колекция от документални и разследващи филми на „Синема Политика“ - мрежата за разпространение на независимо документално кино с актуална социална и политическа тематика. „Реалният живот е много по-интересен от измислените филми в Холивуд“, подчерта Милена Статева.
Според нея българите „трябва да се откажем от нуждата да се разтушаваме и развличаме за сметка на начините, които се предлагат от съвременното изкуство и да бъдем мобилизирани, да се стегнем, да вземе мерки, защото става въпрос за собствения ни живот, за местата, животните и природата, които обичаме. Става въпрос за децата ни и за бъдещето на тази планета“ .
Цялото интервю с Милена Статева чуйте в звуковия файл.
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..