Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил, ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година, стана аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма роля изигра и телевизионният минисериал „Чернобил“ от 2019 година.
„Това място наистина е притегателно, защото преди всичко е изоставено. Ние сме свикнали да ходим по такива мистични места, които ни привличат с девствената си природа, защото там няма хора. Там е обезлюдено и единственото, което може да се види, са останките от човешка цивилизация“, разказа за Радио Благоевград авторът на изложбата Вилиан Стефанов. Той е пътешественик, природолюбител, автор на книги, пътеводители, изложби. От престоя си в забранената зона на Чернобил има повече от 400 фотографии, но само 20 ще могат да видят жителите и гостите на Благоевград. „Искам да напомня на хората последствията от човешките грешки, да апелирам да обърнем повече внимание на природата. И да бъдем отговорни преди всичко, да мислим за себе си, за децата си, за природата, за местата, на които живеем. Защото всички виждаме какви последствия могат да имат такива грешки“, е посланието, което изпраща Вилиан Стефанов със своите фотографии.
Фотоизложбата „Изгубени във времето“ ще бъде открита в 10.00 часа на 26 април пред сградата на общинската администрация - Благоевград и ще остане там до 10 май 2024 година.
България е навсякъде, когато има кой да предава любовта към Родината и българския език. Това е благородната мисия за учителите с голямо сърце. Сред тях е Снежина Цветанова- познат глас в радиоефира, журналист, който от няколко години не само се връща към учителството, но преподава на българчета, живеещи извън нашата страна. Тя..
В търсене на решения с отпадъчната пластмаса графичният дизайнер Георги Балинов организира мини работилници за собственоръчно рециклиране на пластмаса, превръщайки боклука в полезни предмети. Всичко започва преди няколко години, когато Георги се запознава с движението „Ценна пластмаса“ и разбира, че много други хора по света рециклират..
Езиков приятел за деца мигранти - това е новата инициатива, обединяваща български студенти, които да помагат на деца бежанци да учат български език. Проектът се реализира от екипа на „Мулти култи колектив“ и цели да подаде ръка на мигрантите, които идват да живеят в нашата страна. Това каза за Радио Благоевград председателят на..
Платформата „Ела си у дома“ цели да върне над 1 000 000 българи от чужбина, като им покаже, че в България има възможности и бъдеще. Създателят на инициативата е Ленко Кабаиванов, социален предприемач и творец. Той подчерта, че проектът е насочен към вдъхновяване чрез личен пример и практическа подкрепа. „Много хора искат да се върнат, но им..
„Кризата в отношенията между България и Северна Македония може да бъде преодоляна единствено чрез диалог и взаимно уважение“, заяви Калоян Ханджийски в интервю за Радио Благоевград. Ханджийски е член на Клуба за българо-македонско приятелство и разказа за дейността на организацията, която вече две години събира на една маса политици, общественици и..
Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..
На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..