„Официално потвърдените случаи на коклюш в Благоевградска област от началото на годината до момента са 9. Заболелите са до 19 години – в ранната детска възраст и ученици. 3 от децата са под 1 година, които не са имунизирани, от 1 до 4 години – 1 дете, от 5 до 9 – 4, от 15 до 19 – 1 дете“ – каза за Радио Благоевград д-р Веселка Мончева, директор на Дирекция „Надзор на заразните болести“ в РЗИ-Благоевград. Тя посочи, че от 9-те деца само 3 са били хоспитализирани – едно от бебета в София, 2 са лекувани в Благоевград. До момента няма тежки случаи, заболяването протича леко при всички деца. Към този момент няма хоспитализирани пациенти в инфекциозните отделения на болничните заведения в областта. Д-р Мончева каза, че предстои да се направят 10 проби от деца със съмнения за коклюш, които до края на месеца ще се изпратят в София.
От Министерството на здравеопазването са изпратени писма до Регионалните здравни инспекции с искане общопрактикуващите лекари да направят преглед на извършените имунизации и реимунизации на децата от листите им. Неимунизираните да се обхванат при първа възможност. „В момента се работи по това писмо, но общопрактикуващите лекари работят още от края на миналата година, когато започнаха нашите тематични проверки, относно готовността за морбилна епидемия, но коклюшът ни изненада. Те работят по този проблем и в момента се проверяват такива деца“.
Д-р Мончева определи обхвата на имунизираните деца в област Благоевград като висок. „За изминалата година имунизацията, която се прави в бебешка възраст – втори, трети и четвърти месец, не само срещу коклюш, а и други 5 заболявания, е 94%, което е висок обхват. Но с нарастване на възрастта намаляват процентите. Последната реимунизация, която се прави на 12-годишна възраст е 88.18%.“. Специалистът увери, че се осъществява непрекъснат контрол в училищата в областта, осъществява се връзка с медицинските лица в детските градини и учебните заведения.
„Апелът ми към родителите е да няма паника, колюшът като заболяване винаги го е имало и ще продължи да циркулира. Въпреки, че повечето деца са имунизирани, дори и да се разболее дете – ще премине много по-леко. Към този момент в Благоевградска област няма тежки случаи“ – каза д-р Веселка Мончева от РЗИ-Благоевград.
Неизбежна е смяната на поколения лекари – искаме да обезпечим болницата с млади кадри. Началото на април ще бъде открито ремонтираното отделение по трансфузионна хематология - Кръвен център. МБАЛ-Благоевград бележи ръст във финансово отношение в сравнение със средствата от 2023 година. С над 2500 са се увеличи пациентите през 2024-та,..
МБАЛ-Благоевград стартира дарителска инициатива за събиране на средства за бронхоскоп, необходим за пациенти в отделението по реанимация и интензивно лечение. Необходимата сума е 16 800 лева. „Това е последен модел ендоскопска апаратура, която дава възможност в реално време да се огледат дихателните пътища. Да се диагностицира..
Лекари от Индия ще специализират в МБАЛ „Рахила Ангелова” в Перник. Под ръководството на наставници те ще практикуват в детско отделение, отделението по неврология и Първо вътрешно отделение. Практиката да се назначават чужденци не е новост за болницата в Перник, каза директорът Емил Ненков. При встъпването си в длъжност той е заварил лекари от Турция,..
Грипната епидемия в Перник няма да се удължава. От 10 февруари учениците, които се обучава дистанционно, се връщат в училище, а въведените противоепидемични мерки се прекратяват, съобщи директорът на РЗИ д-р Александър Златанов. От обявяването на грипната епидемия на 30 януари досега се наблюдава плавен спад на заболеваемостта от грип и остри..
Нов иновативен метод в световен мащаб, свързан с персонализирани импланти при ендопротезиране на тазобедрена и колянна стави коментира проф. д-р Васил Яблански – началник на Клиниката по ортопедия и травматология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“ в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград. Същност „ При..
Благоевградска област е в грипна епидемия до 30 януари, петък. За последната седмица се наблюдава лек спад в заболеваемостта. „ От вчера – 27 януари стойностите на заболелите от грип са два пъти по-малко, в сравнение с миналия понеделник – 20 януари. Няма да има грипна ваканция за учениците, тъй като процентът отсъстващи не може да достигне 30...
Държавата да изисква от фирмите-вносители на лекарства гарантиран минимум от продукти за онкоболните, за да не се стига до принуда тези хора да използват най-евтините болкоуспокояващи медикаменти. Това предлага Николай Диковски от фондация "Живот с рак", който преди дни сигнализира за трайна липса на опиоидни таблетки и обезболяващи пластири. По..