105 години чества Профилираната гимназия „Пейо Яворов“ гр. Петрич. По този повод БНР Радио Благоевград гостува в гимназията чрез едночасово изнесено студио. 105 години по-късно, каква е равносметката за една от най-предпочитаните гимназии за обучение и възпитание от ученици, родители и учители разказа директорът Кристина Касабова.
Гимназията е първоприемник на Солунската гимназия. В началото се е помещавала в дома на Атанас Маджаров, който е бил директор. Поради малкия брой ученици и трудно намиране на квалифицирани учители, гимназията се мести в Горна Джумая. „Будните петричани, които държат на образованието, пускат писмо до тогавашното Министерство на просвещението с молба да се върне гимназията в Петрич. Искането е уважено и това става факт. Но няма сграда, няма помещение, затова гимназията отново се приютява в частния дом на А. Маджаров“, разказва Касабова. Любопитен факт е изграждането на самата сграда на гимназията. Строежът започва с подкрепата на гражданите на Петрич. Те получават репарации от Гърция, отказват се от парите в името на това, да започне строеж на гимназията. Три години по-късно средствата свършват. Тогава гражданите се самооблагат с данък, събират средствата и сградата е завършена през 1926 г.
„Днес сме едно съвремено, будно училище. Сградата е санирана, със сменена дограма, със спортно игрище. Учениците в ПГ „П. Яворов“ са 642 в дневна форма на обучение. Предлагаме пет профила – хуманитарни науки, софтуерни и хардуерни науки, природни науки с профилиращите предмети „Биология“ и „Химия“, математически профил и не на последно място чужди езици. В гимназията ще бъде изграден СТЕМ център, ориентиран към природните науки и математиката. Разполагаме с фитнес център, който ще надграждаме. Грижим се изключително много за училищния парк. Правим го тематичен. В момента е с великденска украса. Изключително се гордеем с нашия училищен парк – място за отдих, за идеи, за работа и за общуване“, споделя Касабова и допълва, че училищният колектив среща разбирането и получава помощ от родителите. Следят националните програми, които са основен финансов източник.
„Учител – обичам тази професия!“, споделя Кристина Касабова, която освен директор, е и учител по математика. „Добър учител съм, любящ. Колективът ме подкрепя много и заедно преодоляваме всяка една трудност и предизвикателство. Успявам с много любов, с принципи и със смирение“, казва Касабова.
Теодора Динева е учител по български език и литература. „Учениците днес са любознателни, възпитани. След като са дошли в нашето училище, знаят в общи линии какво искат да правят с живота си. Ние им даваме допълнителни насоки, за да си изяснят ситуацията. Справяме се с общи усилия, с взаимно уважение. Опитваме се да общуваме с тях като с големи хора. Ние също научаваме много от тях – да бъдем по-търпеливи и по-толерантни“, споделя Динева.
Даниела Харизанова е учител по биология. „Децата наистина са любознателни, но ние сме тези вдъхновители, които дават посоката. Имам си любими уроци, които интегрирам с новите технологии. Задълбочаваме ключови аспекти, като здравословен начин на живот. Фокусът ми е върху теми като хранене, дишане, метаболизъм ... Здравословните хранителни навици са изключително важни за физическото и емоционалното здраве. Важни са реалните казуси, в които учениците могат да се потопят и да разберат, че животът е красив, лесен, но за него трябва осъзнато, отговорно отношение. Опитваме се с нашата ангажираност и вдъхновение да бъдем добри примери“, коментира Харизанова.
Стамена Терзиева е учител по английски език. Тя споделя, че нейните ученици определено имат интерес към предмета й. Учениците слушат песни на английски език, гледат филми на английски език, което допълнително улеснява работата на учителите. „Младите хора знаят, че трябва да могат да се изразяват на чужд език, защото езикът им отваря нови хоризонти пред света. При нас идват много мотивирани ученици, които са дошли да изявят себе си. И нещо много важно. Те са готови да се съизмерят със свои съученици не само от страната, но и в международен план. Това поле на изяви ние го осигуряваме чрез конкурси и състезания“, споделя Терзиева и допълва, че гимназията е член на Асоциацията на Кеймбридж училищата. Над 100 ученици са се явили на състезанието, преминали са успешно всички нива. Всички ученици имат сертификати за упешно положени изпити по различните нива.
Надка Костадинова е учител по математика. „Чуствам децата като свои, ние сме едно семейство. Те ни вдъхновяват, ние ги вдъхновяваме. Много ми допада поколението, родено 1997 – 2012 година. Това е поколението XYZ, това са моите променливи. Това поколение успява много, бързо се адаптира в динамичното, иновативното време“, споделя Костадинова.
В изнесеното студио на БНР Радио Благоевград в ПГ „П. Яворов“ в Петрич събеседници бяха учениците Даная Златинова, Габриела Стоименова и Христо Кондов. Те разказаха за успехите от участия в състезания и олимпиади, за организирани благотворителни инициативи, споделиха мечтите си.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..