Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ремина Алексиева:

2024 година - повратна точка за съдебните дела, свързани с климата

На 9-ти април 2024 година Европейският съд по правата на човека в Страсбург постанови решение по група знакови дела, свързани с изменението на климата, като осъди Швейцария за "бездействие по отношение на климата"*. Решението, в обем близо 600 страници, изпраща важни послания, а последствията от него коментира за Радио Благоевград Ремина Алексиева, експерт в програма „Енергетика и климат“ в Център за изследване на демокрацията и част от авторския екип на платформата „Климатека“. Тя подчерта два основни аспекта: първо, че държавите членки имат отговорност да опазват човешките права на гражданите и задължението да предприемат конкретни мерки, за смекчаване на изменението на климата. И второ – „самото решение дава конкретна методология, един вид рецепта, по която може да се оцени до каква степен държавите покриват тези  свои задължения“. Експертът поясни, че тази методология е вид гаранция за отговорността „държавите членки сами да преценяват до каква степен изпълняват тези критерий“. Според Ремина Алексиева това решение на Европейския съд по правата на човека, през призмата на въпроса за човешките права, поставя правото на масата и дава нова перспектива на целия този разговор с юридическо значение и последици. „Разбира се това няма как да стане отведнъж, но би следвало това решение да окаже влияние върху гражданското общество“, каза още Ремина Алексиева и прогнозира, „че ще се отвори усещането у хората, че имат още един способ, който става  една идея по-лесен“.

Цялото интервю с Ремина Алексиева чуйте в звуковия файл

*Искът е на четири жени и швейцарската асоциация „Verein KlimaSeniorinnen Schweiz“ ( Швейцарска асоциация на възрастните жени за климата), чиито членове са жени (повечето от тях са над 70-годишни), които  се справят трудно с периодите на изключително горещо време, които стават все по-чести в Европа, поради засилващото се глобално изменение на климата. Ето защо те често не могат дори да излизат от домовете си през лятото, особено през продължителните периоди на силни горещини. Според тях, швейцарските власти до голяма степен са отговорни за това, тъй като не са изпълнили ангажиментите си за драстично намаляване на емисиите на парникови газове. Европейският съд по правата на човека застана на тяхна страна, като постанови, че Швейцария наистина "не е изпълнила задълженията си по Парижката конвенция за изменението на климата". По този начин са били нарушени правата на всички жители на страната, но в резултат на това особено тежко са пострадали възрастните жени.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България е навсякъде, когато си учител с мисия

България е навсякъде, когато има кой да предава любовта към Родината и българския език. Това е благородната мисия за учителите с голямо сърце. Сред тях е Снежина Цветанова- познат глас в радиоефира, журналист,  който от няколко години не само се връща към учителството, но преподава на българчета, живеещи извън нашата страна. Тя..

публикувано на 04.12.24 в 15:00

Домашни решения с отпадъчната пластмаса

В търсене на решения с отпадъчната пластмаса графичният дизайнер Георги Балинов организира мини работилници за собственоръчно рециклиране на пластмаса, превръщайки боклука в полезни предмети. Всичко започва преди няколко години, когато Георги се запознава с движението „Ценна пластмаса“ и разбира, че много други хора по света рециклират..

публикувано на 04.12.24 в 14:41

Езиков приятел за деца мигранти

Езиков приятел за деца мигранти - това е новата инициатива, обединяваща български студенти, които да помагат на деца бежанци да учат български език. Проектът се реализира от екипа на „Мулти култи колектив“ и цели да подаде ръка на мигрантите, които идват да живеят в нашата страна. Това каза за Радио Благоевград председателят на..

публикувано на 04.12.24 в 14:22

"Ела си у дома": Платформа вдъхновява българите в чужбина да се завърнат

Платформата „Ела си у дома“ цели да върне над 1 000 000 българи от чужбина, като им покаже, че в България има възможности и бъдеще. Създателят на инициативата е Ленко Кабаиванов, социален предприемач и творец.  Той подчерта, че проектът е насочен към вдъхновяване чрез личен пример и практическа подкрепа. „Много хора искат да се върнат, но им..

публикувано на 04.12.24 в 10:45

Калоян Ханджийски: Пътят към добросъседство между България и Северна Македония минава през диалог

„Кризата в отношенията между България и Северна Македония може да бъде преодоляна единствено чрез диалог и взаимно уважение“, заяви Калоян Ханджийски в интервю за Радио Благоевград. Ханджийски е член на Клуба за българо-македонско приятелство и разказа за дейността на организацията, която вече две години събира на една маса политици, общественици и..

публикувано на 04.12.24 в 10:08

„Опаковано с любов“ – добрина, стопляща планинарските сърца

Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..

публикувано на 03.12.24 в 14:36

Щедър вторник срещу черен петък - или за една теорема на доброто!

На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..

публикувано на 03.12.24 в 11:20