Благоевградска, наред с Разградска и Кърджалийска области, е с най-ниските участия на жени в управлението на местно равнище - 21-22%. Това съобщи в интервю за Радио Благоевград д-р Иван Начев, директор на Българското училище за политика „Димитър Паница“. Анкетно проучване в трите области даде началото на проекта „Активни жени – просперираща демокрация“. Целта е да се очертае конкретната картина на нуждите на жените, на техните очаквания и желания, които експертите на Българското училище за политика ще детайлизират и с други анализи на документи, политики и тяхната актуалност. На тази база се подготвя обучителната програма за повишаване знанията, уменията и самочувствието на жените, за тяхната по-добра политическа култура и активна политическа дейност. „Ние се опитваме навсякъде – и в България, и извън България чрез нашите регионални програми да стимулираме такова участие на жените, защото в крайна сметка това нормализира политическия процес. Той се развива много по-добре, когато има повече участници жени, създават се много по-устойчиви мрежи, които позволяват да се подобрят условията за гражданска ангажираност изобщо“, подчерта д-р Иван Начев важността на участието на жените в политиката. Такава е и основната цел на проекта "Активни жени - просперираща демокрация": по-активното участие на жените в политическия живот в областите Благоевград, Разград и Кърджали чрез поемане на инициатива, преодоляване на традиции и предразсъдъци и успешно участие в процесите на вземане на решения на местно ниво. „Ще направим всичко възможно да включим по-голяма част на жени с гражданска ангажираност, да ги привлечем, да ги обучим и в крайна сметка да направим едно национално обучение, за да се създаде среда за тях. Надяваме се в средносрочен план наистина да има по-високо участие на жените“, каза директорът на Българското училище за политика.
Линк към анкетата: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdMRysQa2kVorLTbhytiamK9ix9jg7fOfm3s-m6U7kgdQ_VTQ/viewform
Цялото интервю с д-р Иван Начев може да чуете в звуковия файл.
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..