След дебат на Кралското географско дружество в Лондон през 2019 година, Институтът Earthwatch обяви пчелата за най-важното животно на планетата. Известно е, че между жизнената дейност на пчелите и растителността съществува двупосочна връзка: те се грижат за видовото разнообразие при растенията, разчитат на тях за събиране на нектар и цветен прашец, растенията са и тяхната естествена среда на живот. „С повишаване на температурата се нарушава фенологичното развитие на диворастящите и културните растения“, коментира за Радио Благоевград Надежда Шопова от Института за изследвания на климата, атмосферата и водите към БАН и автор в платформата за знание Климатека. Всяка промяна, свързана с фенологичния календар и цъфтежа на растенията, е от голямо значение за пчелите и се налага те да синхронизират своята жизнена дейност с тези промени. „Наред с храната, основен фактор, който определя жизнената им дейност е слънчевата радиация“, посочи още ученият. С нарастването на деня още през декември започва яйцеснасянето на пчелната майка при медоносните пчели. По-топлите зими в последните години са причина за преждевременно изчерпване на медовите запаси. По-хладните периоди и неблагоприятните явления в предпролетния и пролетния период са сигнал за повишено внимание и допълнителни грижи от страна на пчеларите. Климатичните промени вече са довели до свиване на южната граница на разпространението на пчелите с около 300 километра, ясна е тенденция и да се изкачват по-високо в планините. „Пчелите нямат заместител и са сред най-добрите опрашители“, напомни Надежда Шопова и призова активно да се работи както за популяризиране значението и ролята на пчелите за биоразнообразието, хранителната сигурност и здравето на екосистемите, така и за щадяща природата човешка дейност и ограничаване на причините за климатичните промени.
„Бъдещето на пчелите и младежите - Бъди ангажиран!“ бе мотото за 2024 година на Световния ден на пчелите, който отбелязваме от 2017 година на всеки 20 май.
Цялото интервю с Надежда Шопова чуйте в звуковия файл.
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..