Проектът на Наредба за определяне на прилежащите територии в режим на етажна собственост за кварталите с комплексно застрояване в Благоевград може да създаде повече проблеми, вместо да реши проблеми. Сама по себе си идеята на общинска администрация да даде възможност на гражданите, ако имат желание, да се грижат да прилежащите територии е хубава, но не е прецизирана. Това заяви в ефира на Радио Благоевград общинският съветник Димитър Урдев.
Той посочи редица пропуски в документа.
„На първо място по никакъв начин не е регламентирано кой носи отговорност в конкретни ситуации. Например изгражда се площадка по инициатива на етажната собственост. От съседния блок идва дете и става някакъв нелеп инцидент с играещото дете. Тогава родителите на пострадалото дете от кого ще търсят отговорност в този случай“, посочи Урдев.
Според него в проекта на наредба не е предвиден ред, по който етажната собственост да може да се откаже от отговорността да се грижи за повереното й междублоково пространство, ако реши, че тази задача е непосилна за нея.
„И още един важен въпрос – при изградени съоръжения пред даден блок по кой ред ще се уредят взаимоотношенията между етажната собственост и Общината“, посочи Димитър Урдев и намекна, че не е ясно дали при приемане на подобна наредба ще има желание за каквито и да било активности от страна на етажните собствености.
Димитър Урдев коментира и предложението за приемане на нов финансов дълг от близо 15 милиона лева от страна на Община Благоевград на предстоящата сесия този петък. Той отново подчерта, че няма необходимост от подобен заем.
„Всички проучвания, които направих сочат, че Община Благоевград никога не е била в последните 20 години в такова добро финансово състояние. Това го показват справките на общината. Защо годишният финансов отчет на общината не е обявен официално не мога да кажа. Но това е основният документ, по който съдим какво е финансовото състояние на хазната“, заяви Урдев.
„Одитният доклад, който получихме на 9 май, сочи, че Общината няма финансови проблеми. В момента в сметките има над 21 милиона лева. Точно заради това не разбирам защо трябва да теглим нов дълг“, подчерта съветникът.
Може да чуете целия разговор с Димитър Урдев в прикачения файл.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..