Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Духът на Хималаите“ и посланията, които остават!

Днес на 3 юни, когато се навършват 40 дни от кончината на проф. д-р Александър Илиев, на Камерната сцена в „Славянска беседа“ в София, от 19 часа, ще бъде официално представена последната му книга „Духът на Хималаите“.

 Проф. Илиев е с изключително богата творческа кариера и е познат на широката публика в ролите му на драматичната, музикалната и вариететна сцена, като режисьор-постановчик в документалното кино, автор на редица исторически и научни книги.

Влиза за първи път в книгата за рекордите на Гинес с 24-часово мим-шоу без прекъсване през 1992 г. През 1994 г. увеличава рекорда си с един час. Другите му два рекорда са свързани с Хималаите – единият поставен заедно с известни български изпълнители като Теодосий Спасов, Дони, Коцето Калки, които също ще присъстват на събитието, и подготвения от тях Еверест концерт, другият е за  300-километров маратон от базовия лагер на Еверест.

„Съпругът ми работи много усърдно върху „Духът на Хималаите“, с много голямо желание, с много голяма любов. Даде я за печат и два дни по-късно си отиде внезапно. Хубавото е, че успя да я завърши и да остави на много хора – на своите почитатели и всички, които се интересуват от Изтока, своите знания и лични наблюдения от Изтока, в района на Хималаите“, коментира за Радио Благоевград съпругата на проф. Илиев – Таня Илиева.

Книгата, издадена преди „Духът на Хималаите“, е под заглавието „Буда лечителят“, която също е свързана с Изтока, но по-конкретно с тибетската традиционна медицина. В двете книги професор Илиев споделя със своите читатели научните си търсения.

„Той беше ръководител на много както научни, така и поклоннически експедиции в този регион. Водеше много хора на място, както и свои колеги, учени. Той беше културен антрополог, освен театрален режисьор, беше учен, изследовател и специално в „Духът на Хималаите“ той публикува много голяма част от своите полеви дневници и смятам, че книгата ще е много интересна за хора, които проявяват интерес към региона на Хималаите“, сподели Таня Илиева.

Проф. Илиев остава учител, духовен наставник, вдъхновител, някои от студентите му дори го определят като родител. Той остава човекът, раздал своето сърце към всеки познат или непознат, с когото го е срещнала съдбата. А урокът, който остава след себе си, е да ценим времето си и да го изживяваме пълноценно.

„Той умееше да сбъдва мечтите си. Имаше едно изключително качество – да действа на момента. Може би едно от най-важните неща, с които ще го запомнят хората е, че той не търсеше подходящ момент да реализира своите мечти и намерения. За него всеки момент беше подходящ да работи върху своите идеи. Не губеше време. Много пъти съм чувала да му казват „Когато разказвате за себе си, сякаш сте живели не един, а няколко живота“ като негова спътница в живота, действително потвърждавам, че това беше така“, разказва още Таня Илиева.

Повече за посланията, останали от проф. Илиев и „Духът на Хималаите“, можете да чуете в прикачения звуков файл с интервюто на Ваня Бахчиванова със съпругата му Таня Илиева.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30

Иван Христанов: Липсва превенция при борбата с горските пожари

Темата за горските пожари и реакцията на държавата и институциите, бе сред водещите акценти в предаването “Събуди деня”.  Иван Христанов, бивш зам.-министър на земеделието и лидер на ПП “Единение” коментира тежката кризисна ситуация с пожарите в страната.  „Почвите бяха сухи още в началото на годината. Водозапасеността беше ниска. Нямаше снежна..

публикувано на 24.07.24 в 11:24

Кабинет с третия мандат или поредни избори?

Възможен ли изход от политическата криза в последния момент? Защо не успяха да получат парламентарна подкрепа първите и вторите мандатоносители? Коя политическа сила ще получи третия мандат и какви са опциите за реализацията му? Какви са големите предизвикателства пред политическите партии в навечерието на все по-вероятните поредни предсрочни избори?..

публикувано на 24.07.24 в 11:12

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10

ПП-ДБ готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство

Парламентарната група на "Продължаваме Промяната - Демократична България" обяви на брифинг в парламента, че са готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство неизпълнен. Решението дойде след срещи с представителите на другите парламентарни групи, които отказаха да подкрепят предложената от коалицията декларация за антикорупционно..

публикувано на 18.07.24 в 11:40

Александър Томов–син получи награда от международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“

Награда за своя филм „Господ е мой пастир“ получи възпитаникът на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград Александър Томов-син. Наградата е за най-добър късометражен студентски филм. Лентата, с участието на актьора Калин Врачански, участва в тазгодишното издание на международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“. „Според мен Александър Томов в..

публикувано на 18.07.24 в 10:55