Днес на 3 юни, когато се навършват 40 дни от кончината на проф. д-р Александър Илиев, на Камерната сцена в „Славянска беседа“ в София, от 19 часа, ще бъде официално представена последната му книга „Духът на Хималаите“.
Проф. Илиев е с изключително богата творческа кариера и е познат на широката публика в ролите му на драматичната, музикалната и вариететна сцена, като режисьор-постановчик в документалното кино, автор на редица исторически и научни книги.
Влиза за първи път в книгата за рекордите на Гинес с 24-часово мим-шоу без прекъсване през 1992 г. През 1994 г. увеличава рекорда си с един час. Другите му два рекорда са свързани с Хималаите – единият поставен заедно с известни български изпълнители като Теодосий Спасов, Дони, Коцето Калки, които също ще присъстват на събитието, и подготвения от тях Еверест концерт, другият е за 300-километров маратон от базовия лагер на Еверест.
„Съпругът ми работи много усърдно върху „Духът на Хималаите“, с много голямо желание, с много голяма любов. Даде я за печат и два дни по-късно си отиде внезапно. Хубавото е, че успя да я завърши и да остави на много хора – на своите почитатели и всички, които се интересуват от Изтока, своите знания и лични наблюдения от Изтока, в района на Хималаите“, коментира за Радио Благоевград съпругата на проф. Илиев – Таня Илиева.
Книгата, издадена преди „Духът на Хималаите“, е под заглавието „Буда лечителят“, която също е свързана с Изтока, но по-конкретно с тибетската традиционна медицина. В двете книги професор Илиев споделя със своите читатели научните си търсения.
„Той беше ръководител на много както научни, така и поклоннически експедиции в този регион. Водеше много хора на място, както и свои колеги, учени. Той беше културен антрополог, освен театрален режисьор, беше учен, изследовател и специално в „Духът на Хималаите“ той публикува много голяма част от своите полеви дневници и смятам, че книгата ще е много интересна за хора, които проявяват интерес към региона на Хималаите“, сподели Таня Илиева.
Проф. Илиев остава учител, духовен наставник, вдъхновител, някои от студентите му дори го определят като родител. Той остава човекът, раздал своето сърце към всеки познат или непознат, с когото го е срещнала съдбата. А урокът, който остава след себе си, е да ценим времето си и да го изживяваме пълноценно.
„Той умееше да сбъдва мечтите си. Имаше едно изключително качество – да действа на момента. Може би едно от най-важните неща, с които ще го запомнят хората е, че той не търсеше подходящ момент да реализира своите мечти и намерения. За него всеки момент беше подходящ да работи върху своите идеи. Не губеше време. Много пъти съм чувала да му казват „Когато разказвате за себе си, сякаш сте живели не един, а няколко живота“ като негова спътница в живота, действително потвърждавам, че това беше така“, разказва още Таня Илиева.
Повече за посланията, останали от проф. Илиев и „Духът на Хималаите“, можете да чуете в прикачения звуков файл с интервюто на Ваня Бахчиванова със съпругата му Таня Илиева.
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..