Резултатите от последните парламентарни избори показаха умора у хората. Избирателят очаква политиците да решават проблемите в държавата. По-голяма част от хората бойкотираха последния парламентарен вот и смятам, че този цикъл от избори натежа много и партиите трябва много сериозно да помислят и да се фокусират върху това да направят стабилно правителство. Очакваме решения за пълноправно членство на страната в Шенген, за еврозоната и за всички останали предизвикателства. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Радослав Тасков, председател на Общинския съвет в Благоевград.
Той припомни, че за първи път тази година в държавния бюджет всички общини получиха целеви средства за капиталови разходи и местните власти очакват финансирането на важни проекти.
„За Благоевград успяхме да защитим проекти за 50 милиона лева. Но все още очакваме първите аванси за рехабилитация на важни улици. Това е нормално в този момент, защото първата и основна задача на служебния кабинет е организирането на честни и прозрачни избори. Най-важният документ на всяка държава е бюджетът и не ми се ще да мисля, че заложени и гласувани проекти могат да не се случат, вярвам че държавата ще направи необходимо тези проекти да станат факт. Това е важно за всички общини и за самата държава“, подчерта Тасков.
Той коментира и извънредната сесия на Общинския съвет, на която ще се одобрят промени в Плана за интегрирано развитие на община Благоевград.
„Тези промени се налагат, за да може да кандидатстваме по Програмата за развитие на регионите. По тази програма кандидатстваме с проекти за около 80 милиона лева“, обясни председателят на местния парламент.
Има проекти за големи подземни паркинги, ново училище, цялостна подмяна на осветлението, редица подобрения в социалната инфраструктура, изграждане на две нови детски градини
Благоевград не получи целево финансиране от държавата за индустриална зона заради липса на достатъчно земя.
„В момента се работи за подобна зона при така наречените Черешарници. Там има конкретен интерес от немски инвеститор, който е готов да купи една трета от земята и намеренията са до години да има поне три сериозни предприятия. Смятам, че по този начин ще отговорим на очакванията на хората да влязат сериозни инвеститори“, обясни Радослав Тасков.
„Трябва всички заедно да проведем честен разговор как искаме да изглежда Благоевград. Според мен нашият град трябва да остане университетски център, подреден, град, който да бъде уикенд дестинацията на София и да предлага работни места с висока добавена стойност. Трябва да работим в развитие на ски зона „Картала“. Преди години имаше тенденция да се превърнем във фестивален център, но се видя, че като община и като бюджет нямаме необходимите средства, за да поддържаме такива големи събития. Сега, почти всяка събота и неделя на площада има различни музикални събития…За мен това е пътят. Не да изнемогваме да организираме скъпи фестивали, които да натоварват бюджета. Колкото и да ни се иска, не можем да бъдем Кан или Венеция, но можем да организираме събития, които да привличат посетители. Можем да имаме перманентно работеща сцена за лятото и голяма мултифункционална зала за зимата“, допълни той.
Може да чуете целия разговор на Мария Благоева с Радослав Тасков в прикачения линк.
Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..