Независимо дали сме на море, планина, или в басейна – слънчевите лъчи освен хубавите летни емоции и приятния загар, който ни дават, влияят върху състоянието на кожата ни. Как слънцето влияе върху човешката кожа и кои са правилните навици и специфичните грижи, за да избегнем негативните ефекти? Коментира ги в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Светлана Китанова, дерматолог от Благоевград.
„Като дерматолози се стремим да напомняме по-често на хората да пазят кожата си, да преглеждат тялото си, защото кожата е най-големият орган в нашето тяло и трябва да се полагат грижи. Една от най-важните насоки е свързана със слънцезащита - да не се излагаме на слънце в най-горещите часове, да се носи защитно облекло, ако са налице по-сериозни кожни проблеми. Бързият тен никога не е полезен за кожата“ – каза д-р Китанова и посочи какви грижи трябва да полагаме за кожата си в градски условия и на плажа. Ако сме в затворено помещение или офис през по-голямата част от деня – трябва да се използват козметични продукти с по-нисък фактор на защита и не е необходимо да се подновява често. „На морето факторът на слънцезащита трябва да е по-висок, да се подновява, да не сме на пряка слънчева светлина за по-продължителен период от време. Когато се избира слънцезащитен продукт да има и двата знака за защита – SPF фактор и UV A и UV B, т.е. да пази от двата вида лъчи. Важно е да бъде съобразен с типа кожа и къде ще се използва – за лицето, за тялото, възрастта също трябва да се има предвид. Колко да е висок факторът на слънцезащита? Разликата не е в това, че 50-ти фактор предпазва повече кожата от 30-ти фактор, а във времето, за което ни предпазва“.
По думите на д-р Китанова най-честите грешки, които се допускат при използването на слънцезащитни продукти са недостатъчно количество, неподходящ продукт. Зрели хора не трябва да използват бебешки продукти – една от често срещаните грешки, които допускат майките. Ако факторът на слънцезащита е 30 – нанасянето му върху тялото трябва да бъде на 3 часа, ако е 50 – на 4 часа.
Използването на козметични продукти през лятото е много индивидуално и е в зависимост от типа кожа и ако тя не е проблемна. Кожата на лицето трябва да се хидратира със слънцезащита. „За младите хора с акне има продукти, които са специално разработени – слънцезащита с активна съставка, която да подпомага лечението на акнето в патогенезата. Слънцезащитата е напълно достатъчна ако кожата е здрава. През лятото се правят макиажи, но има достатъчно продукти под формата на спрей, или други продукти, които се нанасят и върху фон дьо тен. Козметичните фирми изработват своите продукти със слънцезащита“.
Дерматологът посочи, че вследствие прекомерното излагане на слънце е възможно да се появят пигментни петна. За да не се стигне до тежки хиперпигментации, кожата трябва да се защитава със съответните слънцезащитни продукти. „През есента трябва да се погрижим за лечението на хиперпигментните петна. Повечето не се израждат в ракови лезии. Някои от тях във времето могат да станат по-груби и да се превърнат в преканцероза, т.е. да се превърнат в рак на кожата, но това са малка част от обикновените слънчеви петна“.
Кожата помни всяко слънчево изгаряне. Изгарянията в ранна детска възраст повишават риска от меланом в по-зряла възраст. Появяват се множество бенки, слънчеви петна, лунички. „Най-опасен е малигненият меланом. Изгарянията в ранна детска възраст повишават 2-3 пъти развитие на меланом в напреднала възраст.“ Специалистът уточни, че най-голям риск за злокачествени образувания на кожата има при хората със светли кожи, най-нисък при тъмнокожите, които също не са 100% защитени. „Мит е, че тъмните хора не изгарят от слънцето – те също изгарят, но до голяма степен не е видимо, както при светлите хора. Симптомите са същите, но те имат по-високи нива на меланин в кожата. Но това не им дава пълен имунитет срещу лъчението. Тъмнокожите също често страдат от меланом, за разлика от по-светлокожите хора – при тях смъртността е много по-голяма“.
Дерматологът д-р Светлана Китанова препоръча през лятото да се мисли повече за това как да се защити кожата. Да се използват слънцезащитни продукти, препоръчани от дерматолог. Да се правят консултации с фармацевти при закупуване на определен продукт, който е разработен, за да бъде в полза на хората.
Морковите, без които съвременната кухня не може, са култивирани за първи път в Централна Азия преди пет хиляди години. Родината на зеленчука е днешен Афганистан. Отгледани от холандски ботаници през XVII в., оранжевите моркови в крайна сметка се разпространяват по целия свят и стават неизменна част от съвременната трапеза. Историята на появата на..
Куркумата добавя вкус и цвят към много ястия, сред които са кърито, ориза и супите, но подправката става все по-популярна и поради потенциалните си ползи за здравето. Репутацията на куркумата като здравословна храна до голяма степен се дължи на способността й да намалява възпаленията, което може да има благоприятен ефект върху здравето на мозъка...
Благотворителен коледен турнир по мини футбол под надслов „SccaptoCup” ще се проведе в Благоевград. Спортната инициатива ще бъде в рамките на 2 дни - 21 и 22 декември. Турнирът ще се проведе в спортна зала „Скаптопара“. Инициативата ще събере бивши и настоящи футболисти, минали през школите на родния футбол, каза за Радио Благоевград..
29 лекари от болницата в град Сандански подадоха заявления за напускане. По време на извънредната сесия на Общинския съвет в града на 2 декември след случая с починалото бебе в линейка, медиците бяха обиждани от близки на родилката. Трагичният случай с бебето предизвика напрежение и протести. Лекарите от болницата в Сандански излязоха с отворено..
29 лекари от болницата в Сандански депозираха оставки пред медицинския управител на лечебното заведение д-р Илия Тонев. Аргументите за категоричното им решение е, че по време на извънредното заседание на Общинския съвет заради цитирам „мъртвороденото бебе от 29-годишна жена на път за болницата в Петрич“ са наричани „убийци“. За БНР-Радио..
Месечна стипендия от 800 лв. ще получават студентите по медицина от Кюстендил, сключили договор с общината и МБАЛ “Д-р Никола Василиев”. Срещу тази подкрепа те ще подписват договори, че ще работят поне 5 години в лечебното заведение, това каза в ефира на Радио Благоевград кметът на Кюстендил Огнян Атанасов. От програмата могат да се възползват..
Адвокатският съвет при Адвокатска колегия – Благоевград изпрати публична позиция. Тя е във връзка с изказвания пред медиите на изпълнителния директор на МБАЛ-Благоевград д-р Димитров, който засяга темата за представителството на работещи в болницата пред ръководството й от страна на адвокати, както и за изпратен апел от страна на персонала на..