Изложба „Свет като цвет“ ще бъде открита на 2 юли в залите на Регионален исторически музей – Благоевград.
Картините са дело на Светлана Костова, която през последните десетилетия популяризира българските народни шевици, като ги пресъздава не по традиционния начин - с игла и конец, а чрез рисуване.
"За мен българските народни шевици са като икони. В тях се стаява една велика мистерия, която чака да бъде разгадана", споделя авторката.
За изложбата в Благоевград Светлана Костова е подготвила над 40 картини, някои от тях ще бъдат показани за първи път. Картините са по мотиви от български народни шевици, използваната техника е акрил върху платно.
Експозицията ще бъде открита предстоящия вторник от 16:30 часа в Регионален исторически музей – Благоевград. Катрините ще останат в Благоевград повече от месец.
Светлана Костова може да чуете в звуковия файл.
Светлана Костова е магистър по История и магистър по Икономика от СУ „Св Климент Охридски”. Завършила е и Професионален колеж по мода и дизайн „Св. Ариадна“. Тя е Майстор художествени тъкани и член на Занаятчийската камара. От 2006 г. работи като дизайнер, художник и преподавател на свободна практика в областта на художествения текстил. Участвала е в общи и няколко самостоятелни художествени изложби с картини по български народни шевици, авторски плъстени произведения, рисувана коприна и арт текстил.
Успоредно с творческата си дейност Светлана Костова изследва орнаментите и символиката в българската народна традиция - шевици, обредни хлябове и художествени тъкани. Има множество научно-популярни и есеистични публикации в периодичния печат и интернет пространството, свързани с изследователската и творческата й дейност. Научните й интереси са в областта на философията, изкуството, културата, етнографията, семиотиката. В момента Светлана Костова е докторант във Философски факултет към Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Темата на дисертацията й е свързана с философия на орнамента в българските народни шевици.
Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..