Проектът “Млади разбивачи на градски митове” обедини усилията на Сдружение “Безопасни детски площадки”, “ВАМО” ЕООД – Благоевград и Асоциацията по дигитален активизъм с ученици от Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия “Васил Левски” и Национална хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ (Бивша Солунска) в Благоевград. В продължение на три месеца средношколци от 11 до 12 клас се учиха как да "разбиват" стената на незнанието, дезинформацията и заблудите. „Младите хора имат доста познания в това отношение, те непрекъснато са в социалните мрежи, непрекъснато се сблъскват със странни и слабо интелигентни публикации“, сподели за Радио Благоевград Иван Узунов, експерт по видео обработка и един от обучителите. Той посочи, че „интелигентната дезинформация има много различни аспекти и за тях е много трудно да я разграничат“. Експертът обърна специално внимание на семейството като сериозен канал за дезинформация. „Оттам се тръгва всъщност. Родителите трябва да са хората, които да получат определени познания, как да разграничават фалшивата от истинската новина. Но успяхме да им обясним, че когато искат да открият едно нещо дали е дезинформация, трябва да следят пътя на парите“.
Иван Узунов подчерта, че обществените БНР и БНТ са се доказали в предоставянето на проверена информация, че са едни от най-надеждните канали за достоверна информация. „Трябва да бъдем много повече хората, които да говорят, да се срещат с младите хора“, сподели още експертът.
Цялото интервю с Иван Узунов чуйте в звуковия файл.
Участниците в проекта подготвиха авторски сценарии и създадоха кратки видеа по различни теми – исторически и архитектурни загадки от градската среда, актуални проблеми на мобилността, екологични предизвикателства, с които показаха, че могат да бъдат граждански ангажирани и самите те да участват в живота на своето населено място.
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..