Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добра реколта от мед добиват вече пчеларите

4
Снимка: Стойо Мудев

С месец по-рано от обичайното, пчеларите започнаха да добиват мед още от началото на месец юли. Така е и в Благоевградско. Според дългогодишния пчелар Стойо Мудев, това се дължи на времето, което тази година върви с месец напред. Неговият пчелин се намира в Балкана, под курорта „Бодрост“ край Благоевград, в местността „Славово“. Други години добивът на мед е започвал след 15 август, но тази година, заради топлото време, ваденето на медните пити е започнало с месец по-рано.

„Много рано тръгна годината. Пролетта тръгна рано, всички дървета, храсти и растения се разлистиха по-рано и затова се получи това нещо. Това е добре за нас, пчеларите. До 15 август има още време, ако има валежи и няма аномалии във времето, може пчелите за съберат и още малко мед “, сподели за Радио Благоевград пчеларят.

Засега, реколтата е добра, добро е и качеството на меда. Медът, който добива Стойо Мудев е качествен и много полезен, защото се събира от горски билки и плодове.

„При нас предимно пашата е природата. Има всичко - чайове, малини, билки. Медът не е тъмен, по-светъл е от малините. 1150 метра е надморското равнище, на което се намират пчелините ми, не е като да са на магистралата. От природата е медът, затова е чист и натурален“, похвали се пчеларят.

По думите му, за съжаление, от година на година пчеларството у нас става все по-трудно. Пролетта е била тежка, заради много дъждове, пчелите са останали без храна, което е наложило да се подхранват допълнително. Дъждовете и болестите са били сред основните проблеми през пролетта.

„Ние имаме пчеларски магазин, идват много млади хора, но едно семейство, дори да има 100 пчелни семейства, не може само с това да се издържа. Един от проблемите е, че няма къде да се продаде медът. Търговците го искат без пари. Ако извадиш до 20 кг мед на година е добре, ако е повече е още по-добре. Нашият мед не може да се сравнява с меда от лавандула, рапица и слънчоглед или други технически култури, затова по-трудно се продава. Нашият мед е букет от билки, затова е толкова вкусен и полезен“, споделя още дългогодишният пчелар.

Според него, новата реколта от мед се продава под себестойността, един буркан струва за около 17 лева, което не покрива разходите.

„На мен, 1 килограм мед с моя труд, ми излиза над 30 лева. На пазара може да се намери и за 10 лева, но това не е истински мед. Този доход  ми е помощ към семейния бюджет. Добре е, че имам на кого да предам занаята. Помагат ми двамата синове, на тях разчитам. Много ми помагат, много съм доволен. Жалко, че хората си купуват мед само когато са болни, през другото време не го търсят много. Особено за децата е много полезен. В магазините е имитация, затова децата  затлъстяват. Ако му намажеш една филийка с истинско масло и мед, ще яде и ще пее, защото е много полезно“, категоричен е пчеларят.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Стойо Мудев:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Горещите вълни стават все по-чести, продължителни, интензивни и екстремни

15, 16 и 17 юли в народната традиция се наричат горещници . За най-опасен се смята третият горещник, посветен на св. Марина, наричана още св. Марина Огнена, но и трите са наречени за предпазване от огън. Вярвало се, че огънят слиза от небето и който не празнува горещниците ще пострада от огън, в каквато и да било форма. „ Горещниците са в..

публикувано на 15.07.24 в 10:30

Венцислав Венев: Елате на първия Национален туристически фестивал

От 19 до 21 юли 2024 година на емблематичната за българския планински туризъм „Меча Поляна“  в подножието на връх Мальовица ще се проведе първото издание на Националния туристически фестивал. Организатор е Българският туристически съюз  с подкрепата на Община Самоков, Националния парк ”Рила”, Министерството на спорта и курортния комплекс..

публикувано на 15.07.24 в 10:12

За 7 месеца в село Бураново: Здравен пункт, социална кухня, интерес от чужди инвеститори

Инвеститори от Обединеното кралство искат да купят училището, пансиона и киносалона в малкото кочериновско село Бураново, където населението е 150 души. Англичаните разбрали за селото от  гурбетчии от Бураново. Искат да покрият стадиона с изкуствена трева, с осветление и сонди. Училището ще стане хотел, а пансионът – ресторант. Направило им..

публикувано на 12.07.24 в 12:53

Николета Иванова: Един творец, който черпи вдъхновение от природата в Раненци

Тя е млад творец от Варна, избрала да отгледа децата си в кюстендилското село Раненци, вместо в морската столица на България. Обича да шие дрехи от естествени материи, които оцветява с природни багрила. Превърнала е старата плевня в свое творческо ателие, където посреща гости и съмишленици. Николета Иванова създава фейсбук страница „Живите места в..

публикувано на 12.07.24 в 12:32

Ахмед Вранчев: ДПС ще се върне към нормалността, принципите и ценностите си

До късно снощи продължиха заседанията на общинските съвети на ДПС в знакови общини на Благоевградска област. Колективните органи по места са приели декларации в подкрепа на призива на почетния председател на партията Ахмед Доган.  Вчера преди обед народният представител Ахмед Вранчев депозира заявление в парламента, че напуска групата на..

публикувано на 12.07.24 в 11:13

Какви ще бъдат приоритетите на новата група в ЕП - "Европа на суверенните нации"

Евродепутатът от "Възраждане" Петър Волгин, който до скоро бе водещ на предаването "Политически Некоректно" по БНР, става говорител на нова парламентарна група - "Европа на суверенните нации".  Това стана ясно през седмицата от публикация на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов във Фейсбук.  Костадинов пише още, че 25 евродепутати от 8 държави..

публикувано на 12.07.24 в 11:09

“В сърцето на Граово” се събират животновъди и производители от цялата страна

В края на седмицата ще се проведе Шестото издание на Църногорския събор “В сърцето на Граово”. На поляните край манастира над брезнишкото село Гигинци ще бъде представена над 20-часова фолклорна програма. Предвидени са много изненади за гостите, срещи, ателиета, фермерски пазари, на които ще бъде показано всичко най-добро от труда на животновъдите..

публикувано на 11.07.24 в 10:31