Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното проектиране“ към катедра „История и теория на архитектурата“ на УАГС. Студентската практика бе реализирана в партньорство с фондация „На открито“ и със съдействието на община Кюстендил.
„Студентите се фокусираха върху четири локации. Първата е място за отдих над пазара. Това е един от подходите към „Хисарлъка“, който отвежда посетителите към зоологическата градина. Другата локация е друг кът за отдих, който се намира непосредствено над стадион „Осогово“. Третата локация е също вход към „Хисарлъка“, който е в началото на т.н. „Пътека на любовта“ или в близост до бившия белодробен детски санаториум. Четвъртата локация е тази, която е в централната част на парка. Тя се намира в непосредствена близост до крепостната стена и е на мястото на едно старо езеро, което към момента е пресъхнало“, сподели за Радио Благоевград арх. Златимира Симеонова, докторант на Университета и управител на фондация „На открито“. Студентските разработки са свързани с възстановяване на тези места по начина, по който са били преди. Те предвиждат обновяване на чешмите, изграждане на нови пейки и възобновяване на старите, изграждане на перголи и покрития, които да обособяват кътове в тези пространства. Намесите, които студентите предлагат, са с идеята да бъдат лесно реализирани и с не много големи инвестиции.
На 13 юли първокурсниците имаха възможност да представят своите идеи по време на фестивала „Хисарлъка Experience“. „Това беше възможност студентите да се срещнат с потенциалните ползватели на мястото, хора от местната общност, както и администрацията. Проектите бяха разгледани от кмета на града инж. Огнян Атанасов, местни дизайнери, архитекти, хора на изкуството, които дадоха обратна връзка. Ние знаем, че общината има интерес към тези обекти и заедно с тях бихме могли да реализираме поне някои от тях. Ние, като фондация и Университета по архитектура, даваме своята заявка, че бихме могли да се включим с подготовка на техническите проекти и детайли така, че проектите да бъдат реализирани по най-добрия начин“, обобщи арх. Симеонова.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..