Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на тютюневата суровина. Стопаните прогнозират, че поради високите температури, тази година реколтата ще е с около 30-40% по-слаба, но за сметка на това се очаква екстра качество. Това потвърди за Радио Благоевград и Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите, НАТ - 2010 и президент на двете европейски браншови организации UNITAB и ЕLTI.

„Това, което прогнозират тютюнопроизводителите е вярно. На фона на горещото и сухо лято се получава много качествена тютюнева суровина, но това е гарнирано с професионализма и усилията, които влагат българските тютюнопроизводители. За сметка на качеството, поради сушата, добивите от декар ще бъдат по-малко. Как обаче ще бъде окачествена тютюневата суровина, ще стане ясно в края на изкупната кампания до средата на месец януари, 2025 г. Припомням, че за миналогодишната реколта, тютюнопроизводителите постигнахме рекордни изкупни цени. Ако и за тази година се получат такива цени, не знам доколко ще се компенсират ниските добиви“, уточни Цветан Филев. По думите му, подобна е картината с тютюна и в област Благоевград.

За компенсиране на по-ниските добиви тази година от НАТ – 2010 настояват пред земеделското министерство за отпускане на средства по държавната помощ de minimis за тази година, за която вече има заложени 50 милиона лева в националния бюджет.

Поради нестабилната политическа обстановка в страната, до момента все още не е проведен Консултативен съвет по тютюна, който трябваше да се  състои до средата на месец юли.

„Периодът не е добър за провеждане на Консултативен съвет по тютюна, защото няма редовен кабинет. Затова може би, такъв съвет ще се проведе във втората половина на месец август, като на него ще коментираме няколко точки - подкрепата по държавната помощ de minimis, в бюджета за 2025 г. да се заложат средства за Кампанията директни плащания - 2024, както и да се започне работа по бъдещата ОСП на ЕС, 2028 – 2034 г., с едно основно искане за сектора – да продължи интервенцията „Преходна национална помощ“ и през следващия програмен период“, коментира председателят на НАТ – 2010.

На въпрос, възможно ли е да се даде трета възможност на тютюнопроизводителите да бъдат вписани в Регистъра на тютюнопроизводителя за тази година, за което настояват гоцеделчевски тютюнопроизводители, Цветан Филев отговори, че това към момента не е възможно, защото трябва да бъде направена законодателна промяна, на базата на която земеделският министър да издаде заповед за още едно, трето удължаване на срока.

„Тази година, 2024,  се регистрираха с 600 повече тютюнопроизводители на национална база. Ако за миналата година бяха регистрирани 7 374 тютюнопроизводители, тази година са регистрирани 9 769. Вие си отговорете защо“, допълни браншовикът.

Чуйте повече в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Иван Христанов: Липсва превенция при борбата с горските пожари

Темата за горските пожари и реакцията на държавата и институциите, бе сред водещите акценти в предаването “Събуди деня”.  Иван Христанов, бивш зам.-министър на земеделието и лидер на ПП “Единение” коментира тежката кризисна ситуация с пожарите в страната.  „Почвите бяха сухи още в началото на годината. Водозапасеността беше ниска. Нямаше снежна..

публикувано на 24.07.24 в 11:24

Кабинет с третия мандат или поредни избори?

Възможен ли изход от политическата криза в последния момент? Защо не успяха да получат парламентарна подкрепа първите и вторите мандатоносители? Коя политическа сила ще получи третия мандат и какви са опциите за реализацията му? Какви са големите предизвикателства пред политическите партии в навечерието на все по-вероятните поредни предсрочни избори?..

публикувано на 24.07.24 в 11:12

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10

ПП-ДБ готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство

Парламентарната група на "Продължаваме Промяната - Демократична България" обяви на брифинг в парламента, че са готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство неизпълнен. Решението дойде след срещи с представителите на другите парламентарни групи, които отказаха да подкрепят предложената от коалицията декларация за антикорупционно..

публикувано на 18.07.24 в 11:40

Александър Томов–син получи награда от международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“

Награда за своя филм „Господ е мой пастир“ получи възпитаникът на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград Александър Томов-син. Наградата е за най-добър късометражен студентски филм. Лентата, с участието на актьора Калин Врачански, участва в тазгодишното издание на международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“. „Според мен Александър Томов в..

публикувано на 18.07.24 в 10:55

Добра реколта от мед добиват вече пчеларите

С месец по-рано от обичайното, пчеларите започнаха да добиват мед още от началото на месец юли. Така е и в Благоевградско. Според дългогодишния пчелар Стойо Мудев, това се дължи на времето, което тази година върви с месец напред. Неговият пчелин се намира в Балкана, под курорта „Бодрост“ край Благоевград, в местността „Славово“. Други години..

публикувано на 17.07.24 в 15:20