От новата учебна година началното училище „Яне Сандански“ в Разлог ще продължи да въвежда иновации в образователния процес. Училището е иновативно още от откриването на първата процедура и вече седем години работи в посока позитивно образование и развитие на характера. „Тази година отново кандидатствахме и сме одобрени от МОН с иновацията „Позитивно образование и социално-емоционално учене“, по която ще работим следващите четири години. От 521 иновативни училища в България, нашето училище е включено, като от област Благоевград са само 13. Ние започваме 7-ма година като иновативно училище“, сподели за Радио Благоевград директорът д-р Георги Тренчев.
Социално-емоционалното образование е новост в българската образователна практика. Позитивната психология на проф. Мартин Селигман е от 2000 г., така че като цяло и в световната наука е новост. „Ние ршихме да не пркъсваме с позитивното образование, въпреки че бяхме изцяло посветни на развитието на силните страни на характера. Но например, една от силните страни на характера е социално-емоционалната интелигентност и решихме, че социално-емоционалното учене е едно по-всеобхватно развитие на характера, което също дава резултати в образователната дейност на учениците. В първата част на иновацията „Позитивното образование“ продължаваме това, което сме работили и сега го надграждаме със социално-емоционално учене, една новост в българската образователна практика“, допълва д-р Тренчев.
От една година НУ „Яне Сандански“ в Разлог работи заедно с фондация „Лъчезар Цоцорков“, чиято дейност е насочена усилено към развитие на социално-емоционалното образование в България. Преди година педагози са направили разработка за методика на въвеждане на социално-емоционалното образование от първи до четвърти клас. Подбрали са осем начални училища с конкурс. „Ние се радваме, че бяхме едно от тези училища с редица български педагози, които разработиха методологията. Успяхме да я внедрим за една година. Тествахме инструмента, имаше оценки на вход и изход. Сега чакаме окончателните резултати от всички училища и се надяваме това да бъде нещо ново в българското образование“, коментира д-р Тренчев. Според него, заедно с МОН, това ще бъде едно начало за цялостно прилагане в българската образователна система на социално-емоционалното образование. „Просто трябва социално-емоционалното образование да влезе в българското образование, защото то дава конкретни резултати не само в успеваемостта на учениците, но и в подготовката им изцяло за живота. Все пак социалните емоции са това, което ни прави хора, това, което ни прави различни. Трябва да подготвим децата още от малки. Даже последните изследвания показват, че трябва да се започне със социално-емоционалното образование още в детската градина, защото иначе изпускаме първите години, които са най-важни за развитието“, допълва д-р Тренчев. „Може да се каже, че имаме добри конкретни резултати през последната година. Голяма гордост за нас са резултатите от НВО в четвърти клас. Резултатите за нас са страхотни, много високи. Имало е години, в които сме били доста ниско в таблицата. Гордеем се с резултатите, защото по български език от 32-ма ученици, които са се явили, 22-ма са с отлични оценки. По математика от 32-ма явили се, 18 са с отлични оценки. Средният бал е доста над регионалния за област Благоевград. Нашият среден бал точки по български език е 82, близо с 8 точки над този на областта. Близо 10 точки е над този за страната. Имаме ученик с пълния брой точки по математика. Много добри постижения и се надяваме, че резултатите на випуска са както от работата ни по иновацията за позитивно образование и развитие на характера, така и от последната година, в която работихме за социално-емоционалното образование с фондация „Цоцорков“, каза още д-р Тренчев.
Иновацията „Позитивно образование и социално-емоционално учене“ ще се реализира през следващите четири години. Първокласниците, които наесен ще влязат в клас, ще започнат с нея и ще са изцяло обхванати в реализирането на тази иновация. Тази година НУ „Ян Сандански“ в Разлог ще има две паралелки първокласници с 37 ученици. „Надяваме се с тях да реализираме всичко, което сме планирали“, сподели д-р Георги Тренчев, директор на началното училище в Разлог.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..