Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НУ „Яне Сандански“ в Разлог продължава с иновациите

От новата учебна година началното училище „Яне Сандански“ в Разлог ще продължи да въвежда иновации в образователния процес. Училището е иновативно още от откриването на първата процедура и вече седем години работи в посока позитивно образование и развитие на характера.  „Тази година отново кандидатствахме  и сме одобрени от МОН с иновацията „Позитивно образование и социално-емоционално учене“, по която ще работим следващите четири години. От 521 иновативни училища в България, нашето училище е включено, като от област Благоевград са само 13. Ние започваме 7-ма година като иновативно училище“, сподели за Радио Благоевград директорът д-р Георги Тренчев.

Социално-емоционалното образование е новост в българската образователна практика. Позитивната психология на проф. Мартин Селигман е от 2000 г., така че като цяло и в световната наука е новост. „Ние ршихме да не пркъсваме с позитивното образование, въпреки че бяхме изцяло посветни на развитието на силните страни на характера. Но например, една от силните страни на характера е социално-емоционалната интелигентност и решихме, че социално-емоционалното учене е едно по-всеобхватно развитие на характера, което също дава резултати в образователната дейност на учениците. В първата част на иновацията „Позитивното образование“ продължаваме това, което сме работили и сега го надграждаме със социално-емоционално учене, една новост в българската образователна практика“, допълва д-р Тренчев.

От една година НУ „Яне Сандански“ в Разлог работи заедно с фондация „Лъчезар Цоцорков“, чиято дейност е насочена  усилено към развитие на социално-емоционалното образование в България. Преди година педагози са направили разработка за методика на въвеждане на  социално-емоционалното образование от първи до четвърти клас. Подбрали са осем начални училища с конкурс. „Ние се радваме, че бяхме едно от тези училища с редица български педагози, които разработиха методологията. Успяхме да я внедрим за една година. Тествахме инструмента, имаше оценки на вход и изход. Сега чакаме окончателните резултати от всички училища и се надяваме това да бъде нещо ново в българското образование“, коментира д-р Тренчев.  Според него, заедно с МОН, това ще бъде едно начало за цялостно прилагане в българската образователна система на социално-емоционалното образование. „Просто трябва социално-емоционалното образование да влезе в българското образование, защото то дава конкретни резултати не само в успеваемостта на учениците, но и в подготовката им изцяло за живота. Все пак социалните емоции са това, което ни прави хора, това, което ни прави различни. Трябва да подготвим децата още от малки. Даже последните изследвания показват, че трябва да се започне със социално-емоционалното образование още в детската градина, защото иначе изпускаме първите години, които са най-важни за развитието“, допълва д-р Тренчев. „Може да се каже, че имаме добри конкретни резултати през последната година. Голяма гордост за нас са резултатите от НВО в четвърти клас. Резултатите за нас са страхотни, много високи. Имало е години, в които сме били доста ниско в  таблицата. Гордеем се с резултатите, защото по български език от 32-ма ученици, които са се явили, 22-ма са с отлични оценки. По математика от 32-ма явили се, 18 са с отлични оценки. Средният бал е доста над регионалния за област Благоевград.  Нашият среден бал точки по български език е 82, близо с 8 точки над този на областта. Близо 10 точки е над този за страната. Имаме ученик с пълния брой точки по математика. Много добри постижения и се надяваме, че резултатите на випуска са както от работата ни по иновацията за позитивно образование и развитие на характера, така и от последната година, в която работихме за социално-емоционалното образование с фондация „Цоцорков“, каза още д-р Тренчев.

Иновацията „Позитивно образование и социално-емоционално учене“ ще се реализира през следващите четири години. Първокласниците, които наесен ще влязат в клас,  ще започнат с нея и ще са изцяло обхванати в реализирането на тази иновация. Тази година НУ „Ян Сандански“ в Разлог ще има две паралелки първокласници с 37 ученици. „Надяваме се с тях да реализираме всичко, което сме планирали“, сподели д-р Георги Тренчев, директор на началното училище в Разлог.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Маруся Филатова: Работим по инвестиционната програма на Община Симитли

Община Симитли изпълни своята инвестиционна програма чрез осигуряване на финансови средства основно по две направления – Програмата за общинските проекти от Закона за държавния бюджет през 2024 г., второто  направление  е с осигурени финансови средства по европейските програми и Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г. Маруся..

публикувано на 27.01.25 в 14:28

Веселин Топузов: Полена е едно от красивите села на община Симитли

Кметът на село Полена, община Симитли, Веселин Топузов, участва заедно със свои колеги в предаването „Събития и личности“. В ефира на Радио Благоевград той коментира постигнатото през последните години и намеренията за тази. „В нашата община всички села са изключително красиви. В Полена през последните години се случиха доста хубави неща...

публикувано на 27.01.25 в 12:32

Любовта към танците води Ния Малешкова в Благоевград

Две  интерактивни лекции, посветени на темата „Мюзикъли за деца и присъствието на фолклора в тях“, се проведоха в Оксфорд и в българското посолство в Лондон. Инициатори и автори на лекциите бяха студентката по „Съвременна хореография“ от Югозападния университет „Неофит Рилски“ Ния Малешкова и певиците Деси Добрева и Десислава Христова, които са..

публикувано на 27.01.25 в 11:51

Филм за Милен Цветков ще бъде показан в Благоевград

Нов документален филм разказва за живота и професионалния път на покойния журналист Милен Цветков. Премиерата на „Милен“ бе на 20 февруари в зала 1 на Националния дворец на културата, предстои прожекция на филма и в Благоевград на 27 февруари. По време на снимките екипът е заснел около 40 интервюта, възстановили са много архиви и са се..

публикувано на 26.01.25 в 10:00

Пътят към сцената и изборът на актрисата Лили Сучева

Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър  „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..

публикувано на 24.01.25 в 17:43

Георги Стефанов: Защитаваме приза „Черниче – първото евросело на България“

Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..

публикувано на 24.01.25 в 16:00

Александър Кънев: Човек, когато вярва, се случват чудеса!

На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..

публикувано на 23.01.25 в 15:19