Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петричкото село Ключ очаква много гости на събора

От незапомнени времена в петричкото село Ключ ежегодно се провежда традиционният събор, посветен на празника Илинден. Това е едно от най-големите и многолюдни събития в населеното място, което се почита както от местните хора, така и от много гости.

„Отдавна, дедите и прадедите ни са решили на 2 август да бъде събора, когато по стар стил честваме Илинден, църковният празник. Един голям светец, Свети Илия Гръмоломник, е било тогава и затова са решили жителите на Ключ на тази дата да бъде и съборът на селото. Впоследствие вече се свързва и с Илинденско – Преображенското въстание. Може би и не случайно пък то избухва на Илинден, за да бъдат пазени участниците във въстанието от Свети Илия, който да им е като закрилник. И така, от далечни времена е прието на 2 август да бъде съборът на село Ключ“, съобщи за Радио Благоевград кметът на селото Македонка Иванова.

Празникът всъщност започва още на 1 август вечерта с празнична програма и заря. Едно време на територията на селото се е намирала застава, войниците са правили зарята, която се е запечатала в спомените на местните хора.

„Тази година празничната програма започва от 18.30 ч. на 1 август. В нея ще участват танцьорите от местното читалище, от читалището в село Скрът, ще звучат изпълнения на местни певци, ще участват Йордан Николов и „Пиринско тройче“, както и други известни изпълнители от региона. На 2 август са традиционните борби от 18 ч., те се провеждат под вековните чинари. Събират се много хора от близо и далеч“, попълни кметът на село Ключ.

Местните хора се готвят за събора от доста време. По инициатива на Македонка Иванова вече е почистено пространството под вековните чинари, ентусиасти са поставили българския трибагреник на входа на селото, обновена е и спирката в населеното място.

„Мотото, което ме води от както съм станала кмет, вече около 7 месеца, това е, че „заедно можем повече“. Това ни сплотява. Като  седнем да починем, след като участваме в трудов ден, вече обменяме идеи, как да обновим, да почистим и направим селото по-добро за живеене. Ето сега, когато говоря за това, аз настръхвам. Отворена съм за всяка една идея на местните хора. С каквото мога помагам, винаги гледам да съм като организатор и на няколкото инициативи, които вече направихме, се вижда резултатът в селото“, сподели още Македонка Иванова.

Тя съобщи, че септември месец предстои обновяване на главния водопровода в селото, тъй като в едно населено място водата и пътната инфраструктура са най-важните неща. Материалите са осигурени, съвместно с Общината и ВИК, жителите също се участват в реализацията на този проект.

„Заповядайте в село Ключ, има какво да видите, гостоприемни сме! Подготвили сме богата програма за събора. Отправям покана към всички приятели на село Ключ, към всички, които нещо ги свързва със село Ключ, а пък и нови да поканим, че все пак искаме и туризма да развиваме в селото. Има какво да се види, обновили сме пътеките до водопадите. Така че, заповядайте“, допълни кметът на село Ключ Македонка Иванова.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

НУ „Яне Сандански“ в Разлог продължава с иновациите

От новата учебна година началното училище „Яне Сандански“ в Разлог ще продължи да въвежда иновации в образователния процес. Училището е иновативно още от откриването на първата процедура и вече седем години работи в посока позитивно образование и развитие на характера.  „Тази година отново кандидатствахме  и сме одобрени от МОН с иновацията..

публикувано на 30.07.24 в 10:11

„Природа в наследство“ в РИМ - Благоевград

„Природа в наследство“ е проект на Регионалния исторически музей в Благоевград, който показва различните животински видове  и растения от отдел „Природа“ в пресъздадената обновена естествена среда. Това е първият ремонт и обновяване на експозицията, която е открита преди 40 години. „Биологичното разнообразие в Югозападна България наистина е..

публикувано на 29.07.24 в 15:59

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби

„Образованието като грижа и ценност“ – под това мото премина XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя бе открита в столицата и продължи в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Участниците в конференцията се включиха в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в различни тематични модули с участието на..

публикувано на 29.07.24 в 14:15

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30

Иван Христанов: Липсва превенция при борбата с горските пожари

Темата за горските пожари и реакцията на държавата и институциите, бе сред водещите акценти в предаването “Събуди деня”.  Иван Христанов, бивш зам.-министър на земеделието и лидер на ПП “Единение” коментира тежката кризисна ситуация с пожарите в страната.  „Почвите бяха сухи още в началото на годината. Водозапасеността беше ниска. Нямаше снежна..

публикувано на 24.07.24 в 11:24

Кабинет с третия мандат или поредни избори?

Възможен ли изход от политическата криза в последния момент? Защо не успяха да получат парламентарна подкрепа първите и вторите мандатоносители? Коя политическа сила ще получи третия мандат и какви са опциите за реализацията му? Какви са големите предизвикателства пред политическите партии в навечерието на все по-вероятните поредни предсрочни избори?..

публикувано на 24.07.24 в 11:12

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16