Ахмед Мерчев от сатовчанското село Слащен е напът да сбъдне мечтата си и да създаде собствен електрически хиперавтомобил. Плановете на 40-годишния инженер са през септември да представи на публиката своето изобретение. Колата ще носи името „Alieno“, което в превод от италиански означава „извънземно“.
Всичко започва през 2015 година, когато младият мъж решава да си купи супербърза спортна кола. Установява обаче, че на пазара няма такава, която да отговаря на неговите критерии. И решава сам да я конструира. Купува старата гранична застава в съседното село Туховища и така поставя началото на дългия производствен процес. Днес там вече има модерна фабрика за автомобилостроене.
Днес конструирането на хиперколата е към финала си.
Историята може и да звучи малко нереално, но е факт.
„Занимавам се професионално с роботика и електроника и тази част от моята дейност се развива доста добре. Първоначално идеята бе да създам само за себе си кола, но впоследствие прерасна в цял бранд за производство на електрически автомобили. Използвам върхови технологии“, разказва Ахмед Мерчев.
„Бях подготвен, когато стартирах този проект. Повече от десет години имах професионален опит с такива технологии. Предизвикателство е да създавам нещо ново, което не е правено в България. Съмишленици за такова голямо начинание не се намират лесно. Много хора са скептици, тъй като нямаме традиции в автомобилостроенето, както другите държави. Особеното е, че финансирам проекта със собствени средства, но когато се действа стъпка по стъпка нещата се получават. Скоро ще покажа първия прототип на автомобила“, допълва Мерчев.
Усилията му са насочени към сегмента на хиперколите, които са бутикови и за колекционери. Предвижда да произвежда в малки серии от десет до сто броя. Вече има интерес към неговия проект от големи брандове в автомобилостроенето.
Хиперавтомобилът „Alieno“ ще има специален електромотор, контролери, батерии, олекотено шаси, софтуерът, който управлява колата - всичко е върхова технология, категоричен е инженерът. Дизайнът пък ще бъде остър, агресивен, така че колата да отговаря на своето име. Ще развива до 400 км в час.
Тя ще струва между 2 и 4 милиона евро.
Ахмед планира прототипите на хиперавтомобила да ползва като „работни мулета“, върху които да тества по-големи мотори.
Фабриката в Туховища разполага с 14 халета, пълни с модерни машини за автомобилостроенето.
Може да чуете целия разговор на Мария Благоева с Ахмед Мерчев в прикачения файл.
Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..