Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пийте топла, а не студена вода

Автор:

Топлата вода е едно от най-важните средства за хидратиране и прочистване на организма. Дори през лятото топлата вода върши чудеса.

Здравните специалисти препоръчват сутрин на гладно да се изпие чаша топла вода. А през деня лекарите препоръчват да се приемат от 11 до 16 чаши вода в зависимост от начина на живот и нуждите на тялото.

Древната индийска наука за здраве и дълголетие Аюрведа препоръчва водата да не се пие студена, а топла, погрешно е да се смята, че студената вода е добър начин за хидратиране и разхлаждане.

Студената вода нарушава храносмилането, може да доведе до болки в гърлото, забавя ритъма на сърцето, възпрепятства хидратирането в горещите дни, свива кръвоносните съдове, отслабва имунната система.

Топлата вода помага за отпускане на запушените синуси и дори за облекчаване на синусово главоболие, облекчава възпалението, причинено от натрупване на слуз. Чаят например осигурява бързо, трайно облекчение от хрема, кашлица, възпалено гърло и умора.

Пиенето на топла вода подпомага функциите на храносмилателната система. Тъй като водата се движи през стомаха и червата, тялото е по-способно да елиминира отпадъците. Тъй като пиенето на топла вода подобрява функциите на централната нервна система, това ще повлияе и на нивата на стрес.

Въпреки че няма категорични доказателства за ползите от пиенето на топла вода в това отношение, приемът на повече вода като цяло може да помогне за защита на бъбреците, като разрежда отпадъчните материали в кръвта, пояснява още БГНЕС. Хидратирането е важно в борбата с възпалението, поддържане на ставите и дори превенцията на подагра.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пациенти искат гарантиран минимум на лекарства за онкоболни

Държавата да изисква от фирмите-вносители на лекарства гарантиран минимум от продукти за онкоболните, за да не се стига до принуда тези хора да използват най-евтините болкоуспокояващи медикаменти. Това предлага Николай Диковски от фондация "Живот с рак", който преди дни сигнализира за трайна липса на опиоидни таблетки и обезболяващи пластири.  По..

публикувано на 24.01.25 в 09:29

Д-р Румен Кондев: Лекуваме пациенти с пневмонии от грипа, бързо се възстановяват

Като относително спокойна определи обстановката във Вътрешно отделение на МБАЛ-Благоевград началникът  на отделението д-р Румен Кондев. „ 23 пациенти са хоспитализирани, от които 12 са с пневмонии след усложнения от грип и остри респираторни заболявания. Когато характерните симптоми продължат повече – тогава болните търсят лечение в болнична..

публикувано на 21.01.25 в 12:40
Д-р Веселка Мончева

Грипна епидемия в Благоевградска област, учениците ще се обучават присъствено

От 22 до 30 януари Благоевградска област е в грипна епидемия. „Учениците ще продължат обучението си присъствено. Непрекъснато следим процентите отсъстващи деца в цялата област. Важно е да се знае, че ще се проверяват отсъстващите болни ученици, без тези, които не  посещават учебните занимания по други причини. Към този момент процентът е от 10 до..

публикувано на 21.01.25 в 11:59

Грипна епидемия в нови три области - Пловдивска, Ямболска и Благоевградска

Нови три области обявяват грипна епидемия. След областите Хасково и Видин, временни мерки се въвеждат и на територията на област Ямбол от 21 до 27 януари, на Пловдив - от 22 до 28 януари и на Благоевград - от 22 до 30 януари, съобщи Министерството на здравеопазването.  В петте области се спират профилактичните прегледи, ваксинациите и плановите..

публикувано на 20.01.25 в 16:35

За първи път медицински хеликоптер кацна в болницата в Разлог

Екип от професионалисти д-р Саша Николова - реаниматор, д-р Христо Георгиев - хирург, д-р Моника Момчилова - хирург, д-р Елена Рускова – рентгенолог, лаборанти Клинична лаборатория при МБАЛ „Д-р Асен Велев“ - Разлог и екипът на "Бърза помощ" реагираха адекватно за спасянето на живота на 37-годишен гражданин от Израел, гостуващ в Банско.Е кипите на..

публикувано на 19.01.25 в 14:45

Мухълът - тихият убиец

“Тихият убиец” така наричат мухъла и има защо. Спорите на мухъла се появяват обикновено през зимата. Може да се появи не само по стените на стаите, но и в банята. Повод за появата му е прекомерната влага и умерена температура. Ако по стените на стаята има мухъл, то най-често е в т.нар. топлинни мостове, т.е. точки, където сградата е недостатъчно..

публикувано на 17.01.25 в 12:38

Морковът - колкото цветен, толкова и полезен

Морковите, без които съвременната кухня не може, са култивирани за първи път в Централна Азия преди пет хиляди години. Родината на зеленчука е днешен Афганистан. Отгледани от холандски ботаници през XVII в., оранжевите моркови в крайна сметка се разпространяват по целия свят и стават неизменна част от съвременната трапеза. Историята на появата на..

публикувано на 13.01.25 в 12:30