Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светла Бонкова: Младите трябва да бъдат въвличани в магията на фолклора

След като победител в миналогодишното издание на най-големия фестивал за традиционна носия в Жеравна стана разложанката Борислава Кутларска, тази година призът за най-красива автентична носия отново остана в Разлог, а негов носител е 15-годишната Белослава Анастасова. Тя спечели първа награда сред 23 000 участници с невестинска носия, която както и миналогодишната, е собственост на Светла Бонкова. Освен това Белослава спечели и първо място за най-красив женски накит за глава – тепелък. 

Първото участие във фестивала в Жеравна за Белослава е на 11-годишна възраст, когато родителите й я водят да се запознае с магията на народния фолклор. Тя остава очарована от емоцията и красотата на това място и тази година за първи път се явява и като участник в конкурса за автентична женска носия, който спечели. Любовта към фолклора Белослава наследява от своята баба, чийто истории за Бабинден и красивите български носии си спомня и днес.

"Много се вълнувах да участвам на този фестивал и като видях и с коя носия ще бъда - просто усетих, че с тази носия ще спечеля някаква награда. Конкуренцията беше много голяма, имаше много хубави носии, но просто като спечелих, не може да се опише с думи тази емоция. Чувствам се горда, че съм българка и че има въобще такъв фестивал, защото трябва да се запази фолклорът", коментира в ефира на Радио Благоевград Белослава.

100-годишната носия аба е част от колекцията на Светла Бонкова, която преди 14 години придобива първата си носия, и с времето това се превръща не просто в хоби, а в страст и смисъл за нея. 

"Аз много се радвам, че тази година отново спечелихме първа награда. Журито в Жеравна е много взискателно и не само да бъде външно носията направена, а да бъде така стъкмена и облечена, както е било във времето - всеки детайл да си бъде на мястото, да няма никакви излишни накити по нея. Да бъде така, както са излизали невестите на хорото или на площада", обясни Бонкова.

Разложкият край винаги се е явявал един пазител на традицията, фолклора и народните ценности, а жителите на общината силно вярват, че любовта към родния фолклор трябва да се възпитава у децата.

"Първо искам да кажа, че съм горда, че съм българка, после, че съм родена и живея в град Разлог, който град е пазител на тази традиция и аз се радвам, че младите са любознателни и все повече и повече искат да нхаучат как е било във времето - питат, разпитват. Ние се опитваме да им дадем това, което ние вече сме съхранили. Опитваме се и тях да ги въвлечем в тази магия, този фолклор, в това велико нещо", каза в предаването "С усмивка в събота" Бонкова.

Интервюто с Белослава Анастасова и Светла Бонкова можете да чуете в прикачения файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След по-малко от две десетилетия ще бъдем изправени пред недостиг на кафе

Кафето е втората най-търгувана стока в света след петрола . По официални данни за 2023/2024 година, най-големите производители на кафе са Бразилия с около 39% от световното производство, Виетнам  - 17%, Колумбия - 7%, Етиопия и Индонезия  с по 5%. Финландия е държавата, която обаче води световната класация на страните, в ĸoитo ce пиe..

публикувано на 16.09.24 в 09:51

На 17 септември в Благоевград - празник на вярата, надеждата и любовта

На 17 септември почитаме паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и на тяхната майка София. На този ден се прекланяме пред вярата, надеждата, любовта и мъдростта - добродетелите, които ни правят хора и ни крепят в трудни моменти. „ Празникът е много специален за нас българите, защото колкото да не си признаваме и колкото да се..

публикувано на 16.09.24 в 09:44

Майстор зограф вае стенописите на новия храм в Долно Драглище

На финалната права е доизграждането на храм " Св. св. Йоаким и Анна" в разложкото село Долно Драглище.  В момента се изографисват стенописите от майстора зограф и почетен реставратор Николай Чергаров . "Чергаров настоя да направи дарение от своя страна и п о-скоро той ни откри", обясни Яница Домусчиева от Сдружение "Св. св. Йоаким и Анна"...

публикувано на 13.09.24 в 19:03

Комисар Валентин Василев: 2024-та година е една от най-трудните

2024-та година е една от най-трудните. Така се оказва след големите пожари през годината – това е един от основните изводи след случилото се през летните месеци. Това е един от изводите досега каза директорът на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Благоевград комисар Валентин Василев. „Преодоляхме и затрудненията,..

публикувано на 13.09.24 в 17:06

Инж. Богдан Милчев: Нужен е нов подход при пътната безопасност

През последните години няма разлика . Винаги общините в последните дни преди откриването на учебната година реновират и ремонтират районите на училищата.  Това заяви в интервю за Радио Благоевград председателят на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев. Възстановяват се пешеходните пътеки, както и маркировката на уличната..

публикувано на 13.09.24 в 16:56
Борис Харизанов

Трансгранични възможности: България като привлекателен партньор за гръцки инвестиции

Българо-гръцката търговско-промишлена камара играе ключова роля в развитието на икономическите отношения между България и Гърция. Участието ѝ на тазгодишния международен панаир HELLEXPO 2024 привлече вниманието на множество бизнес лидери от двете страни, които търсят нови възможности за партньорства и разширяване на търговските пазари. В предаването..

публикувано на 13.09.24 в 11:14

Гергана Лаптева: Отдавна исках да пиша за древния град Хераклея Синтика

Жанрът в който твори Гергана Лаптева е исторически трилър. Тя е почти готова с шестия си роман, който ще излезе от печат през 2025 година. „ Действието преминава през Неапол, Александрия и завършва в едно много любимо мое място – древния град Хераклея Синтика “, открехна част от новата история писателката, която сподели в интервю за Радио..

публикувано на 13.09.24 в 10:45