Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ралица Петкова: Каквото си посял, това ще пожънеш

В тази стара народна мъдрост вярва Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която се е посветила на пчеларството повече от десетилетие. С нея сме ви срещали и друг път в ефира на Радио Благоевград. Разказвали сме, че Ралица се е посветила на този поминък най-напред като хоби, което впоследствие се превръща в поминък на цялото й семейство. Благодарна е на подкрепата на нейния съпруг Георги Петков, без чиято помощ не би се  справила сама. Затова е убедена, че „за да има добри резултати, трябва да има усилен труд, екипна работа и дисциплина – каквито са законите в пчелния кошер. А има ли ред, ще има и мед за всички. Пожелавам на всички да сеят повече и добри неща, за да има и какво да жънат”, споделя пчеларката.

Медоносната година е започнала добре за пчеларите от района на Благоевград, но заради високите температури и сушата, реколтата от мед е под очакваното. Добрите добиви обаче, не зависят само от метеорологичните условия.

„Качествата на добития пчелен мед са съвкупност от много неща – от всеотдайността, от трудолюбието, от знанията и уменията на пчеларя, за да подпомогне пчелното семейство да събере меда. Заради проливните пролетни дъждове, годината тръгна много добре, първите магазини бяха пълни с мед, който ние извадихме. Но, за съжаление, втората част на лятото започна с дълготрайна суша и много високи температури, които буквално изгориха всички цъфтящи посеви. Буквално добивите секнаха“, обясни Ралица Петкова. Според нея, това е причината за по-ранно приключилия медосбор и по-ниската реколта от мед както и в района на Благоевград, така и в областта и в страната.

Ниските добиви от мед, недостатъчното подпомагане на сектора от държавата и вноса на украински мед, който подбива цената на родното производство, са основните причини, поради които много пчелари са започнали да разпродават пчелните кошери.

„В тази връзка, от Обединен пчеларски съюз още юни месец изпратихме писмо до земеделското министерство с настояване за отпускане на средства за спешно подпомагане на пчелните семейства. Защото, заради сушата в момента, пчелните семейства имат нужда от подпомагане с пчелен прашец и пчелен мед. Затова, ние пчеларите, сега трябва да помогнем на пчелите да оцелеят до пролетта. Започнахме вече да връщаме част от продукцията и да ги храним, затова и настояваме за отпускане на средства по мярката de minimis, с които да подпомогнем този процес“, уточнява Ралица Петкова. Тя е категорична, че в момента се наблюдава масово отказване на пчелари от поминъка, а заради по-ниските добиви и повишените разходи, се очаква минимално повишение на цената на меда от новата реколта.

Пчеларката е категорична, че ще продължи своята кауза да информира децата, учениците и младите хора за важната роля на пчелите за екоравновесието в природата, земеделието и живота като цяло на планетата. Информационната й кампания е насочена и към здравословното хранене, и полезността на меда и пчелните продукти.

„И през тази учебна година ще продължа инициативите си в училища и детски градини. От септември започват срещите ми с организации и учебни заведения. Има доста желаещи, вече и от детски градини. Надявам се, тази прекрасна инициатива, която подехме с Община Благоевград, на 20 май да организираме Празник на пчелата, да я направим и догодина. Благодаря на Радио Благоевград за отразяването на тази и другите наши каузи. Надявам се, да надградим през годините всички тези инициативи и каузи“, допълни пчеларката.

Ралица Петкова отговори и на слушателския въпрос: Защо, в кошера, поставен от нея в Градинката на медоносната пчела в парк Бачиново край Благоевград, няма пчели?

„За съжаление, нашата първоначалната идея беше да поставим и пчелно семейство в кошера в тази градинка, но от Община Благоевград, от отдел „Екология“ ни обясниха, че е доста рисковано да предприемем такова нещо, тъй като все пак, това е диво насекомо и има опасност да бъдат ужилени от пчелите алергични хора  - и по-възрастни и деца, когато минават покрай кошера. Затова беше взето решение да няма в него пчели. Но, това, което мога да направя е, в Градинката на медоносната пчела, да бъдат организирани инициативи с деца и ученици. Там ще бъдат показани и пчелите в преносим стъклен и обезопасен кошер, така че да се наблюдава на живо животът в него. Идеята е там да можем да говорим изцяло за опазването на природата, за екологията и екосистемата. Има какво да развиваме в тази насока“, допълни пчеларят Ралица Петкова.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Ралица Петкова:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

След по-малко от две десетилетия ще бъдем изправени пред недостиг на кафе

Кафето е втората най-търгувана стока в света след петрола . По официални данни за 2023/2024 година, най-големите производители на кафе са Бразилия с около 39% от световното производство, Виетнам  - 17%, Колумбия - 7%, Етиопия и Индонезия  с по 5%. Финландия е държавата, която обаче води световната класация на страните, в ĸoитo ce пиe..

публикувано на 16.09.24 в 09:51

На 17 септември в Благоевград - празник на вярата, надеждата и любовта

На 17 септември почитаме паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и на тяхната майка София. На този ден се прекланяме пред вярата, надеждата, любовта и мъдростта - добродетелите, които ни правят хора и ни крепят в трудни моменти. „ Празникът е много специален за нас българите, защото колкото да не си признаваме и колкото да се..

публикувано на 16.09.24 в 09:44

Майстор зограф вае стенописите на новия храм в Долно Драглище

На финалната права е доизграждането на храм " Св. св. Йоаким и Анна" в разложкото село Долно Драглище.  В момента се изографисват стенописите от майстора зограф и почетен реставратор Николай Чергаров . "Чергаров настоя да направи дарение от своя страна и п о-скоро той ни откри", обясни Яница Домусчиева от Сдружение "Св. св. Йоаким и Анна"...

публикувано на 13.09.24 в 19:03

Комисар Валентин Василев: 2024-та година е една от най-трудните

2024-та година е една от най-трудните. Така се оказва след големите пожари през годината – това е един от основните изводи след случилото се през летните месеци. Това е един от изводите досега каза директорът на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Благоевград комисар Валентин Василев. „Преодоляхме и затрудненията,..

публикувано на 13.09.24 в 17:06

Инж. Богдан Милчев: Нужен е нов подход при пътната безопасност

През последните години няма разлика . Винаги общините в последните дни преди откриването на учебната година реновират и ремонтират районите на училищата.  Това заяви в интервю за Радио Благоевград председателят на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев. Възстановяват се пешеходните пътеки, както и маркировката на уличната..

публикувано на 13.09.24 в 16:56
Борис Харизанов

Трансгранични възможности: България като привлекателен партньор за гръцки инвестиции

Българо-гръцката търговско-промишлена камара играе ключова роля в развитието на икономическите отношения между България и Гърция. Участието ѝ на тазгодишния международен панаир HELLEXPO 2024 привлече вниманието на множество бизнес лидери от двете страни, които търсят нови възможности за партньорства и разширяване на търговските пазари. В предаването..

публикувано на 13.09.24 в 11:14

Гергана Лаптева: Отдавна исках да пиша за древния град Хераклея Синтика

Жанрът в който твори Гергана Лаптева е исторически трилър. Тя е почти готова с шестия си роман, който ще излезе от печат през 2025 година. „ Действието преминава през Неапол, Александрия и завършва в едно много любимо мое място – древния град Хераклея Синтика “, открехна част от новата история писателката, която сподели в интервю за Радио..

публикувано на 13.09.24 в 10:45