Кафето е втората най-търгувана стока в света след петрола. По официални данни за 2023/2024 година, най-големите производители на кафе са Бразилия с около 39% от световното производство, Виетнам - 17%, Колумбия - 7%, Етиопия и Индонезия с по 5%.
Финландия е държавата, която обаче води световната класация на страните, в ĸoитo ce пиe нaй-мнoгo ĸaфe. Финландците изпиват по 12 кг ĸaфe на човек в paмĸитe на една година, според cтaтиcтиĸaтa на Meждyнapoднaтa организация за ĸaфe. В България ce ĸoнcyмиpaт годишно по 2.9 кг на глава oт населението, c ĸoeтo изпреварваме Румъния, но изоставаме от Гърция, където се консумира 5.5 кг годишно на глава oт населението. Информацията съобщи за Радио Благоевград Радина Калдамукова от платформата "Климатека". „Повишаването на температурите в районите, където се отглежда кафе, продължителните засушавания и други екстремни метеорологични събития водят до намаляване на добивите, влошаване на тяхното качество и по-честа поява на вредители и болести“, посочи експертът някои от негативните последици за кафето от климатичните промени и подчерта, че „след по-малко от две десетилетия ще бъдем изправени пред умерен до сериозен недостиг на кафе“. Заради промените в климата се очертава и тенденция за промяна на регионите за отглеждане на кафе. Така почти 50% от настоящите земи за отглеждане на сорта „Арабика“ вероятно ще станат неподходящи за него, а в момента той е с най-голям дял в произведеното кафе в глобален мащаб. Части от Уругвай и Аржентина вече се очертават като подходящи за неговото отглеждане. Както и китайската провинция Юнан, в която производството на кафе от 2001 година насам прави забележителен скок с близо 500%.
Етиопия притежава 99,8% от генетичното разнообразие на кафето Арабика, благодарение на дивите кафеени гори в нейната област Кафа. „Ако искаме да търсим нови вариации на това кафе, трябва да отидем в дивите гори на Етиопия. И също така да се положат усилия за опазването им от обезлесявате, от изсичане и превръщането им в земеделски площи. Това е и родината, и ключът за тяхното опазване“, каза още Радина Калдамукова.
Цялото интервю с Радина Калдамукова можете да чуете в звуковия файл.
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..